saako simaa juoda raskaus aikana kun siinä on promilleja?? eihän niitä paljon mut kuitenkin.. tiedän tyhmä kysymys mut ajattelin mikä on teijän mielipide...
sima
10
5132
Vastaukset
- .....
No se on niin vähän mitä useimmissa on että ei lasi haittaa, kunhan ei litrakaupalla juo. Mutta ei se sima terveellistä ole- sehän on hirveää sokerilitkua (tai vaihtoehtoisesti lisäainelitkua jos makeutusaineella makeutettu).
- .p.p.
Sitä simaa vapun kunniaksi voi juoda :)
Kun muut juomat pitää sivussa... Itse aidon ainakin simaa juoda, kotitekoista, vaikka vauvveli masussa..:)
- huyui
Tee itse simaa! :) Niin minäkin teen, nam, nam!!! Ja sima on todella hyvää alkoholittomana, silloin sitä voi juoda koko perhe!! :)
- ---
Minä ainakin juon itse tehtyä simaa vapun aikana! Ja hyvällä omalla tunnolla!! Rv 10. :)
Ja ps. en ole ikinä edes tienyt että sima voi olla alkoholipitoista.. Olen aina ajatellut että sima on vapun ajan limsaa.. - Rv32+5
Onhan kaupoissa alkoholitontaki simaa! Mun mies osti yks päivä ja siinä ei oo pisaraakaan alkoholia.. ja hyvää oli :)
- tietämätön pallukka
Rv 31! Ostin kaupasta simaa, sen piti olla alkoholitonta, mutta kun tarkemmin kotona katsoin huomasin että siinä onkin 0,8 % alkoholia. Uskaltaako sitä nyt sitten juoda lasillisen?
- korppuli
Minä ostin lapsille tarkoitettua kuohuvaa joka on täysin alkoholitonta. Löytyi lähikaupasta oiken kahden makuista ja vielä oikealla korkilla että pääsee poksuttamaan pulloja :D
- qertqee
kaupasta oli täysin alkoholiton sima loppu ja mies osti simaa, jossa on 0,5 % eli tosi vähän alkoholia..itse en ole ikinä raskaana alkoholia juonut, mutta mielestäni tuo 0,5% on niin vähän, että sitä voi varmasti juoda kun sitä kerran vuodessa juon :-). Toinen vaihtoehto on olla kokonaan ilman simaa, koska siellä kaupassa olevat oli kaikki 0,5% tai 0,8% simoja :(. Taidan juoda siis tuota kuiteskin lasin, pari, tuskin on haittaa niin pienestä määrästä.
- e
niin pienestä määrästä alkoholia ole mitään haittaa. jos tosiaan on 0,5% tai 0,8%. voihan sitä antaa lapsillekin, eikä ne siitä miksikään tule.
- trakaa
Hah, rv 32 ja saatan juoda litran kerralla kaupan simaa, sitä "Suomen suosituinta". koittakaa nyt relata vähän ennen ku sairastutte hermotautiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351579
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!521505Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka681123Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1031047- 108960
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa51848Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s85810Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57733- 59695
- 34676