Kävin viime viikolla päiväreissun Tallinnassa. Laiva oli Tallink. Ihmetyttää laivan ruokien ja juomien hinta/laatusuhde. Kallista on ja huonoa, ruoka lähes syömäkelvotonta. Tyttäreni osti metsämaasika juoman tiskistä ja se haisi ja maistui ihan paskalle. Ruuasta tuli samanlaiset aromit nenään joten ei tilattu sitä. Naapuripöydän mies kiroili ettei ole ikänään noin huonoa ruokaa syönyt. Hinta kuitenkin korkeampi kuin vastaavasta paremmasta suomessa. Samoin kahvi kitkerää litkua. Jäi huono maku koko laivasta.
Tallinnassa sen sijaan oli kaikki ihan kelvollista jopa hyvää mitä syötiin. Mistähän johtuu että laivalla ei panosteta yhtään laatuun?
Tallinnassa sen sijaan oli kaikki ihan kelvollista jopa hyvää mitä syötiin. Mistähän johtuu että laivalla ei panosteta yhtään laatuun?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tallink on helvetin kallis ja taso huonoa itse menen aina viking xprs-laivalla hyvä palvelu ja hinnat ihan ok.
Ajat ovat muuttuneet paljon siitä, kun Tallink- laivalla Tallinnaan kuljettiin. Muistisi pätkii pahasti, jos muistelet viime viikolla Tallink- laivalla matkustaneesi.
Kyllä Tallink vielä Tallinnaan seilaa. Sillä menin minäkin viime viikolla.
Enpä menis vertailemaan hintoja Tallinkin ja vikingin välillä. Eprs- laivalla on parempaa ruokaa mutta hinta on noussut pilviin koska nykyään veloitetaan painon mukaan. Sitten ollaan oltu niin ovelia että jokainen ruokalaji on älyttömän painavaa. Salaatitkin ovat tehty niin että kastikkeet painavat enempi kuin itse salaatti.
Kerran erehdyksissäni söin siellä mutta seuraavilla kerroilla olenkin ottanut omat eväät mukaan, en suostu maksamaan "lisäpainoista".
Onko ihan pakko syödä ruokaa laivalla,voihan siinä ottaa vaikka limun kanssa sämpylän,tai voileivän ja mennä sitten Tallinnassa syömään hyvä ja edullinen ruoka.