Onko teillä hyviä vinkkejä miten aloitteleva auton ajaja pysyy skarppina näin pitkän matkan aikana ?
ja hereillä tietysti.
kiitos jo etukäteen !
helsinki-lappi automatka
9
924
Vastaukset
Kahvit Joutsassa, Viitasaarella, Rantsilassa, Kemissä
- huolia niin
käytä bussi tai juna. Ihan vaan meidän muiden turvalisuuden takia.
halluut. Yöjunalla Rovaniemelle. Säästyy yksi lomapäivä ja hermot. Perillä onkin skarppina nukkumisen jälkeen.
- kolkytjarisat
Ennen lähtöä riittävä lepo. Matkan aikana ne pannupihvit saa syödä joku muu kuin kuljettaja, noutopöydästä enemmän salaattia yms kevyttä. Taukoja riittävästi ja jos kahvi maistuu, voi sitä termariinkin ottaa. Kyllähän sen reiluun kymppituntiin ajaa mutta se on kaikkea muuta kuin mukavaa.
Vaimon kanssa on Utsjoki-Ivalo-akselilla pistäydytty useampaan kertaan ja pari viime reissua on tehty sillä ajatuksella että menomatkankin voi ottaa loman kannalta. On menty pienempiä teitä maisemia katsellen ja kaksi yötä yövytty matkalla ennen perille pääsyä. Todella loistava juttu. Paluumatka menee sitten samoilla silmillä hyvin levätyn viikon jälkeen. - Kukkokala Kuopiosta
Et ota liian pitkiä ajorupeamia. Jos alkaa tuntua väsymys pidä tauko. Jo hetken ulkoilu helpottaa. Myös pitempiä taukoja. Äläkä aja nukkumatta (siis sängyssä, ei ratissa) koko matkaa.
- Vosakka
Autolla ajo ei ole sen rasittavampaa kuin muukaan valveilla olo. Nuku riittävästi ennen matkaa ja lähde kohtuullisen aikaisin ettei ilta ehdi ennen perille tuloa. Yksin jos ajat, voit pysähtyä milloin haluat. Ja jos mukana on muita, näistä löytyy yleensä nykyaikana vaihtokuski. Tuollaisella matkalla tulee myös esiin auton mukavuus, kuten penkkien ja ajoasennon sopivuus.
- Kuukkelin munkki !
vaihdat kolmoselle (Växel). Ylöjärvellä poikkeat kuuntelemaan TIURAA ! Kurussa poikkeat Siwassa.
Tuurissa pidät tauon, syöt juureksia ja katselet näkyisikö kyläkauppiaan uutta muijaa.
Kauhavalla ostat uuden puukon.... tankkaat ja jätät maksamatta (pysyt virkeänä)
Kaustisilla, Oulaisissa et pysähdy (Kansanmusiikki ja leipä nukuttaa)Jatkat Oulun torille ! Pieni ylinopeus sallitaan. Torilla puhut sille toripoliisille ja poikkeat kauppahalliin, naureskelet sille ämmäköörille joka siellä istuu. Kemissä varot paikallisia.......
Tornion ABC:llä käyt paskalla ja tankkaat....Niin mihin sää olitkaan matkalla ?? - nainen25
Itse ajan säännöllisesti Lahden ja Rovaniemen väliä, ja ainakaan tuolla matkalla ei tarvita kuin kaksi vessa kahvitaukoa. Ensimmäisen tauon pidän yleensä Viitasaaren-Pihtiputaan tienoilla ja toisen Oulun ja Kemin välillä. Autoon hyvää musiikkia ja matka taittuu joutuisasti noin kahdeksassa-yhdeksässä tunnissa keleistä riippuen.
- CMatu
Moi. Niin itsekkin olen paljolti sillä kannalla, että isoja valtateitä kannattaa vältellä. Ensinnäkin maisemat jää todella karusti pois matkan varrelle. Tuollaselle helsinki-Lappi matkalle täytyisi lähteä kiireettömänä, ellei sitten halua ajaa laput silmillä tietenkin se on jokaisen asia. Sitten toi paljonko ajetaan kerralla, niin 450 km on sellainen MAX. Muuten saa kärsiä "penkkiin liimautumisesta", eikä ne jalatkaan sen pitemmistä osamatkoista iloitse.
Muuten tuosta matkustamisesta onko joku pannut merkille hotellien tyynyt. Paljon matkanneena väitän, että hotellit eivät panosta petien laatuun. Noissa sängyissä suurinta negatiivista palautetta saa juurikin noi tyynyt ja niiden soveltuminen nukkumiseen.
Mut kaiken kaikkiaan matkailu avartaa ihmismielen, siitä ei käy kiistäminen. Tänä kesänä lähden itsekkin Lappiin ja tulen sieltä ahdistumatta takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088