akselisinkistä

Kumpaan suuntaan kierteet potkuriakselin päässä, potkurin perässä, olevassa sinkissä? On se niin kulunut että kokeilemalla hajoaa loputkin.
5313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuossa nimenomaisessa sinun veneesi tapauksessa kierre on 1 3/4" mutta jos potkuriakselisi on seuraavan vuoden mallia niin se on astetta isompi.
jos sinkki on murentunut niin sen alta paljastunee se kierre jonka suuntaa kyselet netissä.

Äänestä

Semmoista kukaan ei ole standardoinut. Sinkki murtuu. Joku listassa korkeammalla oleva metalli ei niinkään.

Eli, murra vanha sinkki vain kaikessa rauhassa pois ja putsaa se kohta. Vanha sinkkiromu pataan, uutta ainetta mukaan ja vala uusi aihio ja tee semmoinen mikä olla pitää. Putsatusta kohdasta näet, millaisen uuden teet.

Rohkenen suositella omaa ajattelua välillä.

Äänestä

kierteet yleensä kaikissa potkuriakseleissa ja samoin muttereissakin, en ole yli 50 v aikana koskaan nähnyt enkä tehnytkään muita kuin oikeakätisiä kierteitä potkuriakseleihin.

Äänestä

Joko Oikea tai Vasen. erittäin harvoin on siltä väliltä.

Äänestä
  • kierretään väärään suuntaan niin et jämä murenee ja kierre jää sisään ja sitte kaiverretaan se osa ulos

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumpaan käännän kirjoitti:

Kumpaan suuntaan kierteet potkuriakselin päässä, potkurin perässä, olevassa sinkissä? On se niin kulunut että kokeilemalla hajoaa loputkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu