kaukoparannusta alkoholistille?

Voiko alkoholisti parantua kaukoparannuksella? Jos voi, pyydän että kaukoparannusta harjoittava ajattelisi minua ja lähettäisi minulle voimia jotta toipuisin juomisongelmastani. Olen yli kuusikymppinen yksinäinen ja ahdistunut nainen.
Kiitän avustanne nyt jo.
6459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oleellisinta alkoholi-ongelman ratkaisemisessa lienee kuitenkin omasta tahdosta lähtenyt halu parantua. Itse ole alkoholisti mies siitä huolimatta, että nyt olen saanut juomahimosta yliotteen.
Perheeni oireili, vaimo ahdistui melkein sairastumiseen asti pelosta, että ratkean taas. Kokeile 1 viikko alkoholittomia nesteitä aina kun tekee mieli ottaa. Niitä voi juoda runsaasti.

Tuskinpa löytyy niin hyväsydämistä kaukoparannusenergiaa lähettävää, että lähtee niin pitkään parantamisprosessiin, mitä liikakäyttöongelma oikeasti on.
Alkoholi on mainio lääke oikein otettuna. On ihmisiä, jota uskovat vain tipattomaan tulevaisuuteen. Ihailen täysraittiita, mutta alkohallintakin riittää.

Avaudu puhumaan jattale ongelmastasi vaikka vertaistuki tasolla tai terveyskeskuslääkärin kanssa.

Äänestä
  • Jaa-a. Juomisen lopettaminen vaatii henkisiä voimavaroja. Fyysiset vieroitusoireet menevät kyllä ohi aika piankin, mutta psyyke kaipaa alkoholia. AA-ryhmissä ainakin saa tukea toisilta, saman kokeneilta.
    Kyllä henkiparantajakin voi lähettää energiaa väsyneeseen mielee, jotta jaksaa taistella juomahimoa vastaan.
    Mutta mistä löytyisi sellainen "parantaja" joka uskaltaisi moiseen ryhtyä? Alkoholisti ei taida kovin usein hakea apua henkiparantajilta.
    Toivon sinulle, Jattale, voimia. Mene AA-ryhmään ellet muualta saa apua.

    Äänestä

Jatta, kerrotko että miksi sinä juot?

Vedä vaikka ranskalaisin viivoin niitä syitä miksi otat alkoholia. Jos syynä on vierotusoireet, kirjaa se ylös. Jos selväpäisyys saa ahdistumaan, kirjaa se ylös.

Toinen asia minkä voit tehdä on hidastua. Kun sinulla tekee mieli ottaa ryyppy, niin hidastu. Tee kaikki hitaammin. Anna sen himon tulla, mutta hidastu. Kävele hitaammin, puhu hitaammin ja harkitummin, asetu istumaan hitaammin. Tee ihan kaikki hidastellen. Anna himon tunteen tulla ja mieti miltä se tuntuu. Opettele tunnistamaan sen aikataulu, eli se että tuleeko se hitaasti, kohoaako se yhtäkkiä voimakkaaksi. Opettele tunnistamaan ne syyt mistä se himo kasvaa. Älä keskity ajattelemaan että mistä saisit viinaa, vaan anna sen odottaa sen hetken että sinulle tulee se himo ja sitten keskityt pelkästään sen himon eri osien tunnisteluun ja miettimiseen. Yritä havainnoida että mitä ajatuksia silloin ajattelet kun himo alkaa ja tulee käsittämättömän kovaksi. Tarkastele fyysisiä oireita ja keskity niihin, mutta tärkeintä on että et pyri siitä himosta eroon, vaan havainnoit sitä. Tee tätä havainnoimmista aina minuutin jaksoissa, eli ensin minuutti, sitten toinen minuutti ja jatka sitä heti toisen jakson perään.

Eli tee se lista, sitten kun himo tulee niin hidastu ja aloita samalla himon tunteen havainnointi ja tee niitä minuutin jaksoissa. Olisi hyvä jos menet jonnekin istumaan rauhassa ja havainnoit.

Tällä harjoituksella on yksi tärkeä pointti ja se on se että sinä et täyttäisi himoa viinalla niinkuin aina ennen, vaan täytät himon himon tarkkailulla ja annat tarkoituksella sen himon tunteen tulla päälle. Hyvin useat tarjoavat avuksi viinanjuonnin lopettamista ja kärsimistä, kun mitään ei anneta tilalle. Tämän harjoituksen pyrkimyksenä on nimenomaan syrjäyttää viina havainnoinnilla.

Kuitenkaan tämä ei toimi ellei sitä tee. Tarkoituksena on tietenkin kasvattaa noita minuutin jaksoja ja pyrkiä koko ajan voittamaan itsensä tarkkailulla, koska viina on tällä hetkellä se asia joka toimii nimenomaan lääkkeenä sinulle. Se toimii täsmälleen samalla tavalla kuin burana, jota otetaan heti kun päätä vähän särkee.

Kuitenkin hyvin usein burana on täysin turha ja pääkipu helpottaisi kun ihminen hiljentyisi ja tarkkailisi itseään ja pyrkisi lepoon, eikä pitämään hartioita jännityksessä ja kiristelemään hampaitaan.

Alkoholistilla viina on lääke ahdistukseen joka aiheutuu viinan himosta ja siitä ajatuksesta ettei elämässä ole eikä tule tapahtumaan mitään ellei tyhjiötä äkkiä saa täytettyä viinalla. Himo on tylsistymistä, se on himoa saada äkkiä jotain täytettä sen hetkiseen elämään. Tupakoijat tulevat hermostuneiksi vielä pitkän aikaa senkin jälkeen vaikka keho ei enää nikotiinia tarvitsekaan eikä siis vieroitusoireet aiheudu kemiallisesta epätasapainosta aivoissa. Syynä on se että heidän elämässään on tyhjä kohta jota ei ole vielä täytetty mielekkäällä tekemisellä. Tämä on äärimmäisen tärkeä asia ymmärtää että voisi tehdä elämäntapamuutoksen ja tämä koskee kaikkea elämäntavan muuttamista, niin alkoholismia, tupakanhimoa, syömistä, seksihimoa jne. ja tätä asiaa eivät useatkaan ihmiset ymmärrä ja siksi tarjoavat avuksi sitä että pullot pois, ihan niinkuin se olisi maailman helpoin tehtävä kaikille.

Tämän lisäksi saat täältä parantavaa energiaa

Äänestä
  • Alkoholismi on tunnesairaus. Se alkaa jostain ja jatkuu. Alkoholismin lopettamiseksi on tehtävä työtä. Minä ehdotan pitkiä kuumia kylpyjä, ainakin 30 min, mielummin 45 minuuttia. En kerro nyt, kuinka se vaikuttaa, jotta ei synny ennakko-odotuksia. Keskustelu on mielestäni pakollista selviytymisen kannalta, sekä omien tunteidensa ymmärtämisen kannalta. Sinun ei tarvitse juoda.
    Korva-akupunktiota käytetään vieroituksessa, saat sitä eri päihdehuollon klinikoilla.

    Tämän lisäksi saat huomata, kuinka moni ajattelee sinun selviytymistäsi.
    Jos koet tämän olevan yksi hyvä paikka purkaa tuntoja varmasti voit niin tehdä.

    Äänestä

  • Huollossa. kirjoitti:

    Alkoholismi on tunnesairaus. Se alkaa jostain ja jatkuu. Alkoholismin lopettamiseksi on tehtävä työtä. Minä ehdotan pitkiä kuumia kylpyjä, ainakin 30 min, mielummin 45 minuuttia. En kerro nyt, kuinka se vaikuttaa, jotta ei synny ennakko-odotuksia. Keskustelu on mielestäni pakollista selviytymisen kannalta, sekä omien tunteidensa ymmärtämisen kannalta. Sinun ei tarvitse juoda.
    Korva-akupunktiota käytetään vieroituksessa, saat sitä eri päihdehuollon klinikoilla.

    Tämän lisäksi saat huomata, kuinka moni ajattelee sinun selviytymistäsi.
    Jos koet tämän olevan yksi hyvä paikka purkaa tuntoja varmasti voit niin tehdä.

    pois niistä kuhnekylvyistä ja vertaistuki ryhmiin.
    Paranet!

    Äänestä

Minulle hyva terapeutti sanoi, ettei han voi olla kaverini, kun yksinaisyys tai epatoivo iskee. Siksi olisi hyva loytaa ihmisia, joilla on sama ongelma, ja jotka haluavat viettaa aikaa yhdessa selvana.
Heita loytaa AA-ryhmista, erilaisia ja samanlaisia ihmisia, jotka haluavat pitaa huolta itsestaan.
On vaikea elaa ihmisarvoista elamaa, jos kukaan ei ole sita koskaan sinulle aiemmin nayttanyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jattale kirjoitti:

Voiko alkoholisti parantua kaukoparannuksella? Jos voi, pyydän että kaukoparannusta harjoittava ajattelisi minua ja lähettäisi minulle voimia jotta toipuisin juomisongelmastani. Olen yli kuusikymppinen yksinäinen ja ahdistunut nainen.
Kiitän avustanne nyt jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu