Bussiliput

SH

Vietämme viikon kesällä Firenzessä, ja tarkoitus olisi nähdä mahdollisimman paljon sekä kaupunkia, että käydä myöskin lähikaupungeissa. Niihin lippuhommat on selvillä, mutta miten Firenzen kaupungissa? Millainen on päivälippu, ja onko ns. päivälippuja tai useamman päivän lippuja saatavilla? Hotelli on kaupungin sivussa ja siksi harkitsemme pidemmän ajan bussilippua.
Roomassa ostimme vain kertalippuja, joten nämä pidemmän ajan liput eivät ole tuttuja.

5

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ML
    • juuri palannut

      Firenze on pieni kaupunki, toisin kuin Rooma. Kaikki nähtävyydet ovat kävelyetäisyydellä toisistaan. Sinuna vaihtaisin hotellin keskustaan, ihan turhaa sähläystä ajella jostain liitosalueelta monta kertaa päivässä edes takas kaupunkiin. Hyviä ja edullisia hotelleja on kaupunki täys, siis keskustassa. Ihana kaupunki.

      • cappuccino coretto

        Samaa mieltä minäkin.
        Firenzen juna-asema on kaupungin keskustassa, kätevää matkustaa niillä lähikaupunkeihin, jos malttaa Firenzen jättää. Me olemme asunneet hot.Albassa ja hot.Perseossa, molemmat 3-tähden siistejä aivan keskustassa ja edullisia.


      • SH
        cappuccino coretto kirjoitti:

        Samaa mieltä minäkin.
        Firenzen juna-asema on kaupungin keskustassa, kätevää matkustaa niillä lähikaupunkeihin, jos malttaa Firenzen jättää. Me olemme asunneet hot.Albassa ja hot.Perseossa, molemmat 3-tähden siistejä aivan keskustassa ja edullisia.

        Olen vain jo ostanut matkan talvella, joten emme aio hotellia vaihtaa. Liikumme mielellämme jalan, mutta pääsiäisreissu Wieniin sujui paikallisilla ratikoilla ja busseilla niin sujuvasti, että ajattelin kysellä noita bussiyhteyksiä Firenzestä. Mutta no problemo, kyllä viikossa ehtii kävellenkin nähdä paljon.
        Kiitos vastaajille asiallisista kommenteista.


    • Bobol

      http://www.aboutflorence.com/transportation-in-Florence.html

      Here are bus tickets/fares for destinations inside the city of Florence:
      60 minutes - 1,00 Euro | 3 hours - 1,80 Euro | daily ticket - 4,00 Euro
      2 days - 5,70 Euro | 3 days - 7,20 | weekly ticket - 12,00 Euro
      Multi-ride (4x60 minutes) - 3,90 Euro

      Kävellen pääsee toki melkein minne vain keskustassa, mutta bussilippua tarvitaan ainakin Fiesolessa käymiseen (ja siellähän on melkein pakko käydä) ja pääsemiseen näköalakukkuloille joen eteläpuolella, Bobolin puistosta itään.

      Säästäkää jalkojanne myös Bobolin puiston kiertämiseen!

      Vaikka asuisi keskustassa, suosittelen bussilipun ostoa. Sehän ei paljoa maksa ja sitten voi ajella ympäriinsä katsomassa muutakin kuin pakollisia turistinähtävyyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4771
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      187
      3734
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      179
      3344
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3144
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1911
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      177
      1711
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe