Pitäisi saada rannalle puustoa näkö suojaksi naapuriin päin. Ruohikkoa, multaa, savea maasto. Syksyllä merivesi nousee nurmikolle ajoittain.
Onko niin että paju ehkä selviytyisi kasvuun siellä?
Entä terijoen salava? Kestääkö meriveden nousua syksyllä.
Jotain tarttis suojaks ja äkkiä. Help. Sitten voisi saunoa rauhassa.
Onko niin että paju ehkä selviytyisi kasvuun siellä?
Entä terijoen salava? Kestääkö meriveden nousua syksyllä.
Jotain tarttis suojaks ja äkkiä. Help. Sitten voisi saunoa rauhassa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yksi nopeasti kasvava peittävä kasvi olisi tuoksuvatukka.Kasvaa melkein missä vaan. Siitä kestääkö meriveden nousua, ei mulla ole kokemusta, mutta on yleensä kestävä kasvi.Kasvattaa parimetrisen kasvuston.
luonnollisin valinta olisi ehkä kotoiset harmaa- ja tervalepät, jos maaperä ei nyt ihan paljasta kivikkoa ole. Kestävät kohtuullista tulvimista ja kasvuun päästyään tuottavat polttopuita mökillesi, ja metsikkö uudistuu itsestään kun harventelet suurimmat silloin tällöin pois.
ei se terijoensalavakaan varmasti hassumpi vaihtoehto ole. Sen latvus tietysti kasvaa hirmuisen isoksi, jos ei pidetä leikkaamalla kurissa. Huomioi tämä, jos tonttisi on kovin pieni. Tuskimpa salavakaan on aivan herkkä tulvimiselle, näkyvät viihtyvän hyvin ihan vesirajan partaalla.
Nopean suojan saisit vaikka koripajuista, mutta siinä on sitten omat haittansa. Paju on paju ja leviää. Koripaju kasvaa hyvässä maassa nopeasti pitkiä varsia. Meriveden kestävyyttä en tiedä. Itse sain ison pehkon inhimilliseen muotoon, kun koloin osan oksista ja annoin kuivaa pystyyn.
Pihlaja kasvaa varsin nopeasti ja kukkiikin kauniisti ja on syksyisinkin kaunis.
Taimia varmaan saisit ostamattakin ja ostaenkin ovat melko edullisia.
Pihlajahan kasvaa saaristoissa, joten saattaispa kestääkin tilapäistä tulvaa.
Pylväshaapa kasvaa korkeaksi ja nopeasti. Taimet joutuu kyllä ostamaan, sillä muutoin lisäämällä tulee vain haapoja. Nekin on ruska-aikaan komeita ja kasvavat nopeasti.
Siitä meriveden kestävyydestä ei ole kokemuksia.
laita tyrniä kasvaa muutoinkin rannoilla ja saat syksyllä marjoja