Pitäisi saada rannalle puustoa näkö suojaksi naapuriin päin. Ruohikkoa, multaa, savea maasto. Syksyllä merivesi nousee nurmikolle ajoittain.
Onko niin että paju ehkä selviytyisi kasvuun siellä?
Entä terijoen salava? Kestääkö meriveden nousua syksyllä.
Jotain tarttis suojaks ja äkkiä. Help. Sitten voisi saunoa rauhassa.
Vinkkejä kiitos.
6
1441
Vastaukset
- mimmi
Yksi nopeasti kasvava peittävä kasvi olisi tuoksuvatukka.Kasvaa melkein missä vaan. Siitä kestääkö meriveden nousua, ei mulla ole kokemusta, mutta on yleensä kestävä kasvi.Kasvattaa parimetrisen kasvuston.
- puutarhailija
luonnollisin valinta olisi ehkä kotoiset harmaa- ja tervalepät, jos maaperä ei nyt ihan paljasta kivikkoa ole. Kestävät kohtuullista tulvimista ja kasvuun päästyään tuottavat polttopuita mökillesi, ja metsikkö uudistuu itsestään kun harventelet suurimmat silloin tällöin pois.
- puutarhailija
ei se terijoensalavakaan varmasti hassumpi vaihtoehto ole. Sen latvus tietysti kasvaa hirmuisen isoksi, jos ei pidetä leikkaamalla kurissa. Huomioi tämä, jos tonttisi on kovin pieni. Tuskimpa salavakaan on aivan herkkä tulvimiselle, näkyvät viihtyvän hyvin ihan vesirajan partaalla.
- mökitön
Nopean suojan saisit vaikka koripajuista, mutta siinä on sitten omat haittansa. Paju on paju ja leviää. Koripaju kasvaa hyvässä maassa nopeasti pitkiä varsia. Meriveden kestävyyttä en tiedä. Itse sain ison pehkon inhimilliseen muotoon, kun koloin osan oksista ja annoin kuivaa pystyyn.
- pike
Pihlaja kasvaa varsin nopeasti ja kukkiikin kauniisti ja on syksyisinkin kaunis.
Taimia varmaan saisit ostamattakin ja ostaenkin ovat melko edullisia.
Pihlajahan kasvaa saaristoissa, joten saattaispa kestääkin tilapäistä tulvaa.
Pylväshaapa kasvaa korkeaksi ja nopeasti. Taimet joutuu kyllä ostamaan, sillä muutoin lisäämällä tulee vain haapoja. Nekin on ruska-aikaan komeita ja kasvavat nopeasti.
Siitä meriveden kestävyydestä ei ole kokemuksia.- ulla
laita tyrniä kasvaa muutoinkin rannoilla ja saat syksyllä marjoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377292
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533652Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463524- 623278
- 512954
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342789Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482691Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint292458IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1831792- 471531