Eli olen 22-vuotias kundi. Koulutusta ei ole muuta kuin peruskoulu kun tyhmänä en nuorempana tajunnut kouluja käydä. Olen nyt miettinyt aikuislukion käymistä, mutta iso ongelma on ettei sitä voida lukea päätoimiseksi opiskeluksi, eli opintotukea en voi saada. Rahaa on kuitenkin jostain saatava sillä asun yksin vuokralla. En haluaisi ottaa ainakaan kokopäivätöitä samalla, sillä haluan että minulle jää vapaa-aikaa harrastuksiinkin. Olen myös miettinyt kaksoistutkinnon suorittamista, eli joku amislinja ja lukio samaan aikaan, jolloin voisin saada opintotukea. Amis ei kuitenkaan juuri kiinnosta, ja pelkään että olen jo liian vanha siihen porukkaan.
Haluaisin kuulla kokemuksia niiltä jotka ovat suorittaneet aikuislukion, miten pystyn turvaamaan toimeentuloni mahdollisimman helposti niin että pystyn säilyttämään opiskelumotivaationikin? Vastaavasti haluaisin kuulla kaksoistutkinnon suorittaneilta että olenko jo liian vanha lähtemään siihen? Onko kaikki siellä 16-vuotiaita? Onko kaksoistutkinnon suorittaneen ylioppilastutkinto yhtä pätevä kuin muusta lukiosta saatu? Kiitos etukäteen asiallisesti vastaaville.
Aikuislukio (tai kaksoistutkinto) ja toimeentulo
2
635
Vastaukset
- lukioamis
Suoritan kaksoistutkintoa. Ryhmässämme oli aluksi noin 30 ihmistä, nyt meitä on jäljellä 20. Suurin osa oli juuri peruskoulusta tulleita, mutta oli myös pari vanhempaakin. Vanhin kai 21 -vuotias, hänkään ei peruskoulun jälkeen ollut opiskellut vaan tehnyt töitä tms. Sopi kyllä porukkaan hyvin, ei kukaan mitenkään erilaisena ikänsä vuoksi pitänyt tms. Tosin pian hän keskeytti opinnot, koska hyppy työelämästä takaisin koulun penkille oli liian suuri.
Ja niinhän se kai onkin. Meillä ainakin koulupäivät on lähes poikkeuksetta kaheksasta neljään, ja sitten on vielä iltalukiota jos siellä kursseja suorittaa erikseen. Sellaisen vinkin annan, että jos päädyt kaksoistutkintoon niin selvitä miten se käytännössä on järjestetty paikassa jonne meinaat hakea! Paikoissa on hyvin paljon eroja, toisilla kaikki opetus tarjotaan päivässä, kun taas toiset opiskelevat amista päivässä ja lukion tunnit ovat sitten iltalukiolla illalla. Jotkut taas suorittaa jaksoittain vuoroin ammattikoulua ja vuoroin lukiota. Ja opintojen kestokin vaihtelee paikoittain, toisissa kouluissa kolme vuotta, toisissa neljä. Selvitä niin ei tule ikäviä yllätyksiä!
En tiedä oletko ajatellut suorittaa vain ammatillisen perustutkinnon ja ylioppilastutkinnon vai lisäksi myös koko lukion oppimäärän, mutta mikäli suoritat myös koko lukion oppimäärän (ns. kolmoistutkinto) niin ota myös selvää siitä, että suoritetaanko lukio osuus päivälukiossa ("normaalissa lukiossa"), johon sisältyy se väh. 75 kurssia vai aikuislukiossa johon sisältyy väh. 44 kurssia. Vaikuttaa paljon jaksamiseen sekin, että pakollisten kurssien määrä on vähäisempi aikuislukiolla.
Sanot, ettei sinua amis juuri kiinnosta. Ei minuakaan. Eka vuosi oli ihan jees, mutta kakkos vuoden aikana olen huomannut, että ammatti ei ole oikea. Tuntuu aika pakkopullalta opiskella asioita, jotka tuntuvat turhilta eivätkä kiinnosta. Itse en enää viitsi jättää kesken kun on niin vähän jäljellä. EN tiedä miksi amis ei sinua kiinnosta, mutta jos et esim. ole löytänyt sinua kiinnostavaa opintolinjaa, en itse suosittelisi sinulle kaksoistutkintoa. Väkisin ei kannata opiskella.
Aikuislukiolla on kivaa! Meidän aikuislukiolla iltatunnit on maanantaista torstaihin viidestä puol yhdeksään. Perjantaisin ei ole opetusta. Ja porukkaa on tosiaan laidasta laitaan, nuoresta vanhaan. Lisäksi meillä on hirveän ymmärtäväisiä opettajia, koska suurin osa käy esim. töissä ja paikalle ei aina vain voi keretä viideksi. Sitten on tietysti verkkokursseja ja muita jos haluaa käydä. Aikuislukiolla päivät eivät siis ole ylipitkiä. Suosittelen kyllä lämpöisesti.
Toivottavasti löydät juuri sinulle sopivimman vaihtoehdon :)- lukioamis
Edellinen viestini ei ehkä juuri koskenut tota toimeentuloa, mutta toivottavasti saat siitä jotain irti. Itse kokisin kuitenkin, että aikuislukiossa sen toimeentulon saa järjestettyä helpommin (tekee vähän lyhyempää työpäivää tms) kuin ammattilukiossa jossa aikaa työlle ei juuri (ainakaan meillä, en väitä etteikö toisaalla voisi jäädäkin) jää. Opintotuellakaan kun ei kauheasti juhlita. Ammattilukiossa on myös kaksinkertaiset kirjakustannukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760