Ei nää muka skitsofreenikot oikeesti ole mitään sairaita. Tämä yhteiskuntahan se sairas on. Miten muka Suomessa olisi joku skitsofreniakeskittymä. Ihmisoikeuksista ei koskaan ole Suomessa piitattu.
Terveitä tuomitaan skitsofreenikoiksi
ähdjui
4597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos jokin on skitsofreeninen, niin suomi ja sen hallitus. Päästöt vähenee puita polttamalla? Ydinvoimaa rakennetaan, jotta sähkön hintaa voidaan nostaa? Pohjavesien yksityistämistä ei saa kyseenalaistaa, eikä siitä keskustella uutisissa? Laaditaan avioliittolaki homoja varten ja avoliittolaki heteroita varten? Perustetaan huippuyliopisto poliittisella päätöksellä??
Kaikki, jotka menevät terveydenhuoltoon valittamaan vaikeaa henkistä kärsimystä lähetetään mielenterveyskeskukseen. Mielenterveyshoitaja haastattelee pari kertaa, sitten on aika psykiatrille. Jos ei saada muuta diagnoosia, niin laitetaan skitso. Pillerit kouraan ja menoksi. Aivan sairasta!
Mutta, mutta - tämä kaikkihan on nähty jo ennemminkin sosialismissa! Toisinajattelijat leimataan rikollisiksi tai mielisairaiksi. Juuri tästä on kyse.
Jokaisella on sairauden tuomat omat kokemuksensa. Psykoosissa ihmisen käytös muuttuu ja yhteiskunta ei salli aggressiivista puhumista harhoista yms. Käytöksen pitää muuttua tai potilas kuljetetaan mielisairaalan suljetulle miettimään käytöstään. Sellainen skitsofreenikko joka on hylännyt täysin harhansa voi elää vapaammin erilaisissa asemissa yhteiskunnassa.
Niin se vaan on että "hullut" jotka puhuvat yhteiskunnallisessa mielessä epämiellyttävistä asioista, joutuvat lopulta suljetuksi osastoille ja heille syötetään sellaiset kemikaalit etteivät puhu enää roskaa vähään aikaan.
Tai jos puhuvat niin osastolla oleminen ja hullun paperit takaa että puheille nauretaan eikä oteta vakavasti.
mikä se sellainen on....? Paljonko meitä jätteitä on kiertämässä sairaala-koti-kerhoakselila?