Luvatta tehdyt muutokset edelleisen asukkaan toimesta

Savolainen mölli

Ostamassamme rintsikassa edellisten asukkaiden tekemiä muutostöitä joka kerroksessa. Yläkertaan vessa yhteyteen suihku, keskikerroksessa seiniä kaadettu ja pohjakerroksen kaksi pientä vatastoakin yhdistetty. Omaa typeryyttä oli ettei tajunnut asiaa ottaa esille ennen kauppaa. Nyt kun itsella olisi halua hieman tehdä taloon muutoksia niin soittelin kaupungin virastoon. Kävi ilmi ettei vuoden 55 jälkeen ole ilmoitettu mistään muutostöistä, saatikka haettu niille lupia.

Nyt kun menen itse rakennustarkastajan pakeille omia muutoshalujani esittelemään miten kannataisi tehdä? Luonnollliselta tuntuisi kertoa tietenkin mitä edellinen asukas oli tehnyt. Tuolloin kuitenkin ilmeisesti joutuisi hakemaan takautuvasti luvat tehdyille muutoksille? Mitähän lienevät kulut? Toinen vaihtoehto olla mainitsematta muutoksista ja pyydellä luvat vanhojen piirrosten pohjalta. jälkitarkastuksessa sitten kärähtäisi ja mkselisi sakkoja? En tiijä kertokee jos tiedätte! Asiallista kommenttia kiitos!

4

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inssi x1

      Nuo on melkoisen pieniä muutoksia, ei kannata murehtia. Isompia muutoksia on käyttötarkoituksen muutokset, jotka vaikuttavat kerros-/huoneistoalaan. Esim otetaan varastoja asuinkäyttöön tms.

      Jos haet lupaa/ilmoitusta uusille muutoksille, pistät siihen piirustukseen ne vanhat muutokset.

      • rak.tark.

        innsi x 1 antoi hyvän neuvon. Ei meillä tuollaisista tutkintapyyntöjä poliisille tehdä...


    • Kirves ja Mies

      Käsittääkseni aikaisemmin ei ole tarvittu aika isoistakaan muutoksista mitään lupia. Joten mitään lainvastaista ei ole tapahtunut, jos muutokset oo tehty silloisen lainsäädännön puitteissa.

      Nuo mainitsemasi puutokset ovat olleet aivan tavallisia töitä vanhan rakennuslain aikana. Nykyään esim suihkun tai sisävessan rakentaminen ilman lupaa olisi lainvastainen teko.

      Nyt on nyt, ennen oli ennen.

      • Kirves ja Mies

        Siis piti kirjoittaa muutokset, ei puutokset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      219
      18299
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      93
      3967
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      58
      2417
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      32
      2090
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      176
      1633
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      1596
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      131
      1472
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      167
      1472
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe