audi 80 VR6

olis ilmeisesti auton vaihto edessä.
tiedossa olisi saksasta tuotu vm. 1993 oleva 80
kone on Vr6 ja hinta on 5000 euroa.
kilometreistä tai vioista en tiedä sen paremmin.. autosta ei ole maksettu autoveroa vielä, eli ei ole rekisterissä!
kysyisin siis onko kellään kokemuksia ko. mallista. jos on niin voisin haluta tietää...
onko tyyppivikoja tai vastaavia?
121700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

VR6 konetta ei ole ollut Audissa ikinä. Volkkareissa vaan. Kaverilla 2,8 V6 quattrossa, nokkahihnan vaihto n. 400€

Äänestä

Sen enempiä lukematta voin arvata, että kiistellään siitä, mikä kone se on.:)

Siinä tapauksessa 2.8 litran 174hv. Sama 2-venttiilinen versio kuin VR6:ssa eri nimellä kuitenkin. Voi ollakin pieniä eroja, esim. eri ohjelma jolloin vääntö voi alkaa eri kierroksilta pikkuisen...

Äänestä
  • Ihmeellinen ohjelma, kun pystyy muuttamaan V-kulman 15:stä 90:ksi, vaihtamaan ketjun hihnaksi ja samalla siirtämään sen toiseen päähän moottoria!

    Äänestä

  • oho kirjoitti:

    Ihmeellinen ohjelma, kun pystyy muuttamaan V-kulman 15:stä 90:ksi, vaihtamaan ketjun hihnaksi ja samalla siirtämään sen toiseen päähän moottoria!

    Hehhehe ;)

    Mutta aiheeseen liittyen, onko ko. moottoreissa paljonkin eroja käytännössä. Onko audin 2.8E sitten kalliimpi huoltaa (jakohihnan vaihdot) ja kumpiko on kestävämpi? VR6 taitaa olla uudempaa tekniikkaa?

    Äänestä

Joo siis nyt faktoja pöytään
kone on V6 2.6 litranen, automaatti, kaikki näytti ainaki kunnossa olevan
kilsat 192 000
Sähköherkut, kattoluukku, saksassa ollu, jopa penkinlämmittimet. 15 tuumaiset alut kesärenkailla, maalipinta ihmeen hyvä. muutama naarmu. kangasverhoilu.

jakopään remontti mukamas tehty just ennen ku myyty, muusta huollosta ei ole mitään tietoa.

joutuis ainaki laittaa lohkolämmittimen, ruostesuojauksen ja talvirenkaat ostamaan, taitais mennä noille vanteille! kesän pystyy ajelee niillä vielä, tietysti ei jos vinguttelee rengasta.

hintaki jo enään vaan 4000... taitaa olla liikaa vielä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Audiko? kirjoitti:

olis ilmeisesti auton vaihto edessä.
tiedossa olisi saksasta tuotu vm. 1993 oleva 80
kone on Vr6 ja hinta on 5000 euroa.
kilometreistä tai vioista en tiedä sen paremmin.. autosta ei ole maksettu autoveroa vielä, eli ei ole rekisterissä!
kysyisin siis onko kellään kokemuksia ko. mallista. jos on niin voisin haluta tietää...
onko tyyppivikoja tai vastaavia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu