Varmenne nettikaupassa

Ymmällä......

Voisiko joku ystävällisesti valaista seuraavaa tilannetta tietämättömälle:

Varasin hotellihuoneen (hyvätasoisesta hotellista) Italiasta netin kautta, yhteys oli salattu. Annoin luottokortin numeroni. Varaukseni rekisteröitiin. Vasta tämän jälkeen koneeni alkoi herjata ilmoittamalla, että koneeni ei tunnista varmennetta.

Napsautin lukkoa ja se näytti, mistä osoitteesta varmenne oli. Kone pyysi valitsemaan: a) hyväksy varmenne aina b) hyväksy varmenne vain tässä toimenpiteessä c) estä varmenne. Yritin valita c):n, mutta kone ei sitä hyväksynyt, vaan jouduin valitsemaan b):n.

Miksi kone kysyy tällaista? Onko syytä huolestua, voinko luottaa siihen, että yhteys on ollut salattu tästä huolimatta?

1

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jn

      Tuo riippuu siitä mitä verkkoselainta käytät. Jos käytössä on Internet Explorer se hyväksyy automaattisesti vain sellaiset varmenteet joiden myöntäjän juuri varmenne löytyy Windowsin key storesta. Microsoft on asentanut sinne kumppaneidensa juuri varmenteet valmiiksi (esim. verisign). Se ,että varmenne ei ole valmiiksi Windowsin luotettujen varmenteiden myöntäjien myöntämä ei automattisesti tarkoita, että varmenne olisi epäluotettavalta taholta. Esimerkiksi VRK:n (Väestörekisteri keskus) juuri varmenne ei ole Windowsin valmiiksi luotettujen joukossa, vaikka VRK myöntää kaikkien suomalaisten sähköiset (viralliset) identiteetit, minkä saa kun ostaa sähköisellä tunnisteella varustetun henkilöllisyystodistuksen poliisilta. On varmaan kuitenkin syytä tarkistaa taho, joka varmenteen on myöntänyt ennen siihen luottomista siis mikäli ei valmiiksi luotettavien joukossa.

      Toihan on kaikkine ilmoituksineen kuitenkin hyvä tapa luoda liiketoimintaa (kartelli) muutamille varmenteen myöntäjille. Verkkokaupat kun ei halua asiakkailleen tuollaisia ilmoituksia.

      Mozilla Firefox eroaa IE:sta siinä, että se ei käytä Windowsin (tai ylippäätään käyttöjärjestelmän) key storea, ja varmenteen luotettavuus riippuu siitä mitä juuri varmenteita mozilla sattuu luotetuissa varmenteen myöntäjissä olemaan. Tästä aiheutuu ongelma, että vaikka asentaisit uuden luotetun varmenteen myöntäjän windowsiin niin Firefox herjaa vieläkin varmenteesta. Myöntäjän juuri varmennne on erikseen vielä hyväksyttävä Firefox:ssa.

      Toivottavasti tämä selkeytti asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1549
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1374
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1287
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1188
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1155
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe