Tulin tässä huvikseni ajatelleeksi, että onko Lieksaan koskaan kätketty aarteita tai onko edes olemassa sellaisia tarinoita.
Aarre
Pikkutyttönen...
3254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
juttuja on ihan kamalasti ja aarteita viellä enämmän.
tuossahan se on polun vieressä sellanen paikka johon muuan isäntä kätki rahojaan ja asetti siihen vielä kirouksen. Ei kannata kaivella. Saattaa pyörän kummi puhjeta.
toinen varma paikka on tuolla ison kiven takana, rinteessä, kallijon piällä, suaressa, kosken keskellä.
Sinnekkään ei kannata männä kaivelemaan
En kyllä tiejä miksi, mutta ei vain kannata.
eiköhän näitä jo tässä tullunnaki.
on vanhat kirkonkellot
erittäin vahvasti -näkemäni unen perusteella- veromies Simo Hurtan ns.lainanneen ja kätkeneen sopivaksi katsomakseen summan vanhuudenpäiviensä varalle Lieksan nykyisen keskustan alueelle. Jostain syystä Simppa kuitenkin unohti käydä noutamassa rahalaatikon, joten se on vielä nykyisinkin koskematta.
Myöhempinä vuosina samalle paikalle rakennettiin kiinteistö, ja kuinkas sattuikaan; ravintola Simo Hurtta on juuri täsmälleen tuon suunnattoman arvokkaan aartteen päällä!
Kehoittaisin halukkaita ottamaan pienen riskin, ja varustautumaan yön aikana sopivin työkaluin kaivauksiin.
Kohde sijaitsee ulko-ovesta hieman eteenpäin, tarkemmin en untani tästä kohdin muista.
Luulisin kuitenkin etsijöiden pääsevän alle kahdenkymmenen neliömetrin lattian poistamisella määränpäähänsä, eikä montulle tarvitse kaivaa syvyyttäkään yli kolmea metriä.
Siitä sitten vaan jännitt'vään seikkailuun!
Huomautus: Tämä uni on nähty joskus 1970-luvulla, joten aivan täydellisen varmoja tietoja en näin ollen voi antaa sen paikkansa pitävyydestä. Ikääntyvän ihmisen muisti kun tekee ajoittaisia katkoksia.