Alotin e.geelin käytön n. kuukausi sitten,kun oireet kävivät tukaliksi. Olin aiemmin jo käyttänyt vagifemiä kuivuuden takia.
Nyt en ole varma, pitääkö/tarvitsenko vagifemiä jos käytän estrogeenigeeliä?
Tarvitaanko siis paikallishoitoa yleensä myös silloin,kun käyttää hormonihoitoa?
Nyt en ole varma, pitääkö/tarvitsenko vagifemiä jos käytän estrogeenigeeliä?
Tarvitaanko siis paikallishoitoa yleensä myös silloin,kun käyttää hormonihoitoa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei välttämättä tarvita, koska koko kropan käsittävä hormoonihoito auttaa myös sinne. Aina se ei kylläkään riitä, mutta voisit kokeilla pärjäätkö ilman, sitten näet. Itse käytän pelkästään paikallishoitoa ja lähinnä virtsarakon limakalvon vaivoihin.
Voisitko kertoa mitä tarkoitat virtsarakon limakalvon vaivoilla? Minulla on tietynlaisia ongelmia, en tiedä johtuvatko vaihdevuosioireista vai ei.
No mulla oli jatkuva virtsauksen tarve ja kipuja virtsatessa elikkä niinkuin virtsatulehdus, mutta pöpöjä ei löytynyt. Lisäksi oli jonnin verran jo pidätyskyvyn kans ongelmaa.
Ite oon vuosia jo käyttänyt estrogeliä ja viime kesän gynekologikäynnillä kun valittelin virtsavaivoja neuvoi lääkäri lisäksi käyttämään vagifemia pari kertaa viikossa.
Vaihdevuosioireet alkoivat noin puoli vuotta sitten. Silloin käytin estrogeeliä. Nyt pari kuukautta oireet ovat olleet kamalat. Kuumia aaltoja, tuskaista yöhikoilua, nukun huonosti jne. Nyt sain progynovapillereitä ja lisäksi virtsavaivoihin vagifemia.
Kohtu minulta on poistettu. Lääkäri sanoi noiden auttavan ja, että eivät ole mitenkään haitallisia. Pieni pelko vaikka minulla ei ole mitään ongelmia terveyden kanssa.
Oletteko saaneet noista avun? Kauanko olette niitä käyttäneet yhtäjaksoisesti? Onko ollut ongelmia?