hääetiketti

etiketti smetiketti

Hei! Miten menee hääetiketti kaason osalta? Ristiriitaista tietoa täällä! Eli pitääkö olla pitkä puku? Jostain luin että kaason pitäisi pukeutua vaaleaan sävyyn... Mutta en halua sekottua morsiammeen.

4

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ******

      Kaaso pukeutuu mieluiten häiden teeman mukaisesti. Eli jos on teemaväri yms. niin kaason puku noudattaa tätä värimaailmaa. Yleensä asiasta puhutaan siis morsiamen kanssa. Jotkut haluavat kaasolle aivan tietyn/teetetyn puvun ja silloin (yleensä) morsian maksaa puvusta aiheutuneet kulut. Jos taas kaaso saa itse valita pukunsa (vaikka väri olisikin tietty) maksaa kaaso yleensä itse.

      Mikäli morsiamnella on useampia kaasoja tai morsiusneitoja, on kaikilla yleensä jollain tavalla yhtenäiset puvut. Kaason puku voi olla pitkä tai lyhyt, mutta normaalein taitaa olla puolipituinen eli hiukan polven alapuolelle tuleva helma. Tästäkin yleensä puhutaan morsiamen kanssa. Kaason tulee välttää vaaleita värejä eikä missään nimessä saa pukeutua valkoiseen, jotta ei "sekoitu morsiameen".

      Kannattaa siis puhua asiasta morsiamen kanssa. Häissä morsiamen tavalla :D

      • höpönlöpön

        No ohoh sentään. Se ei ole kyllä minkään etiketin mukaista, että "kaaso pukeutuu häiden teeman mukaisesti". Se on lähtenyt ihan vaan amerikkalaisesta hapatuksesta, että morsian pukee kaasonsa rumiin teemavärin mukaisiin mekkoihin, jotta pääsee itse loistamaan. Kaaso ei ole mikään sisustuselementti, joka puetaan sopimaan somistukseen. Moni noudattaa Suomessakin tuota omituista tapaa, mutta erittäin moni myös ei noudata. Sitä paitsi helman pituudessa ei ole nykyään mitään erityistä sääntöä. Kaasolla voi olla myös täyspitkä iltapuku jos sulhanen ja bestmanit pukeutuvat frakkiin. Ja tuokin, että jos kaasoja on monia niin heillä olisi yhtenäiset asut. Kyllä sitäkin näkee, mutta se on yleensä erittäin huono idea, koska harvoin he sattuvat olemaan niin samaa kaliiperia, että tietty asu sopii kaikille. Yhtenäistä kaasoilla (jos nyt ihan välttämättä haluaa jotain yhtenäisyyttä) voi olla vaikka rannekukka, ei ole mikään pakko olla samanlaisia asuja.


      • höpönlöpön

        Ja tarkennusta vielä siihenkin, että jos morsian vaatii jotain tietynväristä asua niin silloin ei kyllä ole oikein jos kaaso joutuu maksamaan, vaikka niin väititkin. Jos taas kaaso saa itse valita asunsa (tarkoittaen sitä, että hän voi mahdollisesti pukeutua myös johonkin jo omistamaansa vaatteeseen) niin tällöin kaaso huolehtii myös asun kuluista.


    • ei aina sääntöjä

      Mitään sääntöjä ei ole.

      Valkoinen on varattu morsiamelle, jos toisin ei ole kutsussa mainittu.

      Jos morsian vaatii kaasolle jonkun tietyn asun, niin morsian maksaa.

      Jos kaaso saa pukeutua oman makunsa mukaan, niin kaaso maksaa. Läheisenä ihmisenä hän joka tapauksesssa pukeutuísi häihin, vaikka ei kaaso olisikaan.

      Jotkut vain haluaa sääntöjä joka paikkaan. Eihän kaaso ole lainkaan pakollinen.

      Puvun pituus on häiden luonteesta ja ajankohdasta kiinni. Myös muoti vaikuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      111
      3324
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      116
      2513
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2046
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      23
      1562
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1540
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1475
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      27
      960
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      876
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe