Onko kukaan menossa kesäkuun alkupäivinä (1. tai 2. viikko) Hesasta Lappiin pakettiautolla, johon mahtuis lastiksi lattialankkuja (600kg). Matka olis Helsinkin Kolari? Saisi ainakin menosuuntaan bensat/dieselit ilmaiseksi, ehkä paluumatkaakin varten. Lankkujen päälle mahtuisi vielä omaakin tavaraa hyvin mukaan. Lankkupinosta tulee alle 40cm korkea koko tavaratilan leveydellä (1m) ja pituudella (2,61m)
Soittele p. 050 3077366
Pakettiautolla Lappiin?
6
828
Vastaukset 6
- callofthewild
Onko niin, että kaikesta pitäisi saada kunnon liksa (pekkaset ja pakkaset päälle), että vääntäydytään tekemään jotakin. Ei ymmärretä, että itsekin voisi samalla muutenkin hyötyä jotakin. On se kumma juttu. Itse, jos olisin menossa vastaavassa tilanteessa ja tilaa olisi, niin tekisin iloisesti homman 100 eurosta. Lisäkustannukset lisäpainosta on luokkaa 1 euro/100km. Mutta ajattelu, että toinen hyötyy siitä myös, niin on näköjään kiperä paikka (vaikka tässä tapauksessa kuskin hyöty olisi isompi kuin toimeksiantajalla). Vastaajilla ei ole tämä homman idea ihan sisäistynyt. Onko ihan pakko vastata, jos ei ole aikomustakaan homman suorittamiseen? No, ajakaa pakettiautoillanne tyhjää rahtia, ihan sama minulle.
- psl
Täällä tehdään pimeetä hommaa harmaa talous jyrää
- callofthewild
psl kirjoitti:
Täällä tehdään pimeetä hommaa harmaa talous jyrää
että silleen...
- callofthewild
Kiitos kaikille vastanneille ja soittajille! Olitte ihanan ytimekkäitä ja kuitenkin niin tyhjentävät vastauksenne saavat mieleni leikkimään :-) Täällä on ilo hoidella "bisneksiä", kun niin monet asiassa innolla mukana olevat osaavat pukea ajatuksensa näppärästi sanoiksi. Onneksi näitä palstoja on olemassa.. heh. Eihän tämä muuten toimisikaan. Ajankulua parhaimmillaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1161366
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.100499Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e98470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 52413
- 42410