Endometrioosi odottajia?

Heippa kaikki te jotka olette kärsineet endosta mutta olette tulleet raskaaksi. Haluaisin kysyä paria asiaa,

1. Kauanko yrititte ennenkuin tulitte raskaaksi
2. Tulitteko omin avuin vai lapsettomuushoidoilla

Olemme itse yrittäneet kesäkuusta lähtien eli melkein vuoden verran tedä vauvaa, tuloksetta. Olisi kiva kuulla teidän kokemuksia raskaaksi tulemisessa.

Eli kannaatko odottaa vai hakeutua hoitoihin...
3157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vajaa kaksi kuukautta laparoskopian teosta raskaaksi, nyt viikkoja 32 1

1. n. 6 kk, sitten poistettiin endoa.
2. luomusti

Äänestä
  • hei! mulla kanssa laparoskopia auttanut, nyt kolmas raskaus menossa, suosittelen toimenpidettä lämpimästi endolaisille. joka kerralla kolmas kuukausi lapiksen jälkeen ja naps :)

    Äänestä

Hei!

Mulla on endometrioosin lisäksi myös tuo pco, eli monirakkulaiset munasarjat. Kuukaustisia minulla ei ole tullut koskaan, munarakkuloita ollut aina erittäin paljon ultralla katsottuna.
Hoitava lääkäri varasi minulle ajan laparoskopia-ajan, koska valitin vatsakipuja, ja pco on kuulemma kivuton sairaus. Niinpä leikkaus tehtiin lokakuun lopussa ja ihmetyksekseni tein marraskuun lopussa positiivisen raskaustestin, vaikka leikkaava lääkäri sanoi etten todennäköisesti raskaudu luomuna koskaan. Raskautta yritimme vuoden verran, ja luomusti siis raskauduin, nyt menossa rv 26.
Kieltäydyimme lapsettomuushoidoista, ja koitinkin kaikkia muita keinoja, kuten akupunktiota, vaihdoin rasvattomat maitotuotteet rasvaisiksi (kuulemma hoitaa munasarjoja), lopetimme yrittämästä lasta ja hankimme koiran, joka vei ajatukset muualle, piti mielen virkeänä ja oli muutenkin ollut haaveissani lapsesta asti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zakinthos kirjoitti:

Heippa kaikki te jotka olette kärsineet endosta mutta olette tulleet raskaaksi. Haluaisin kysyä paria asiaa,

1. Kauanko yrititte ennenkuin tulitte raskaaksi
2. Tulitteko omin avuin vai lapsettomuushoidoilla

Olemme itse yrittäneet kesäkuusta lähtien eli melkein vuoden verran tedä vauvaa, tuloksetta. Olisi kiva kuulla teidän kokemuksia raskaaksi tulemisessa.

Eli kannaatko odottaa vai hakeutua hoitoihin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu