muovivene

vaarille vene

Nyt kun on niin että vaarilla on aina ollut puinen soutuvene jolla hän on käynyt verkoilla ja
ne on kestänyt noin 30vuotta ja nyt olisi uuden aika. Alkaa vaari olla siinä kunnossa että veneen
rannalle veto alkaa tuottaa vaikeuksia, että ajattelin hommata uuden abs veneen terhi saiman/hunterin.
Mitenkä ne kestävät kivikkoiselle rannalle vetoa? Meinaan että muovissa on kyllä vaarille pirunmoinen
myyminen jos en pysty perustelemman keveydellä ja kestolla. Ymmärrän kyllä että muovi hajoaa jos
ajaa karille moottorilla mutta entäs kesto rantautuessa kivikkoiselle rannalle?
Että olisiko tästä rantautumisesta kokemuksia.

9

1601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PuSe

      Nyt olisi vaarin aika ottaa vaari asiasta ja miettiä että maailma ei ehkä pyörikään vaarin ympärillä ja havaita omat rajallisuutensa sekä elämän kiertokulku.
      Muovivene ei varmaan kestä kivillä koluamista kuten puuvene. Kannattaa hankkia uusi puuvene ja siihen sitten vetoapua kun tarvitsee vetää rannalle.

      Muovivenekin kestää aikansa ja on vähän kevyempi. Molempia käytetään. Soudetaan, ajellaan koneella ja vedellään rannoille. Molemmat kestää aikansa ja molemmat käyvät vanhoiksi aikanaan.

      Muovivenekin luultavasti kestää pitempään kuin vaari.

      • vettä=jäätä

        sen terhin maille vetäsee, niin terhi on ensin talven jälkeen ongelmajätettä. , mutta vaari ei. Joten pysy vaari kaukana niistä uretaani virityksistä. Pikkasen vettä kuorien väliin ja on kaksi venettä. Tosin molemmat melko velttoja. Ja vaari kun olet, niin olet varmaan huomannut ettei veltolla ole kiva tehdä oikein mitään.


      • Woodpeckers
        vettä=jäätä kirjoitti:

        sen terhin maille vetäsee, niin terhi on ensin talven jälkeen ongelmajätettä. , mutta vaari ei. Joten pysy vaari kaukana niistä uretaani virityksistä. Pikkasen vettä kuorien väliin ja on kaksi venettä. Tosin molemmat melko velttoja. Ja vaari kun olet, niin olet varmaan huomannut ettei veltolla ole kiva tehdä oikein mitään.

        mahdottomuus rakenta vaarile telapukki ja siihen vinssi jolla vaari vinssaisi vaikkapa Terhin ylös niin ei
        tarvitse kiskoa sitä venettä ylös kivikossa?


      • 3 sylinteriä
        Woodpeckers kirjoitti:

        mahdottomuus rakenta vaarile telapukki ja siihen vinssi jolla vaari vinssaisi vaikkapa Terhin ylös niin ei
        tarvitse kiskoa sitä venettä ylös kivikossa?

        Paljonko on yleensä terhin käyttöikä ennen kuin se jätetään haljenneena rannalle?

        Onkos 80-luvun terhit vielä käytössä?


      • 5 hp
        3 sylinteriä kirjoitti:

        Paljonko on yleensä terhin käyttöikä ennen kuin se jätetään haljenneena rannalle?

        Onkos 80-luvun terhit vielä käytössä?

        Ainakin mulla on 80 luvun 440:nen käytössä. nuhjuinen ja kulunut, mutta toimii. Ollut uutena ammattikalastajan käytössä, joten tosi kulunut. Joskus kölin takakulmaa korjattu terhiFixillä ja lasikuitukankaalla, mutta mitään muuta ongelmaa ei ole ollut.


    • Vaari itsekin

      Kivikkoon vetämistä ei kestä mikään vene pitemmän päälle, ei varsinkaan lasikuituvene. Tee venetela vaikka puusta ja pulttaa siihen kunnollinen esim. auton peräkärryssä käytettävä kelain,ettei vaari saa infarktia.
      Olen ollut 27 vuotta erilaisten veneiden ammattikäyttäjä.Tuo sinun ensimmäiseksi mainitsemasi vene oli peräveneenä käytössä ainakin 15 vuotta. Sitä vedettiin pakkasella jäissä rautaveneen perässä ja laukotettin kesällä nopean veneen perässä aallon harjalta toiselle, kolisteltiin veneitten kansilla ja jouduttiin mm. kiskomaan väkisin myrskyssä täyttyneenä kivikosta.Kolhuja tuli, mutta ei vuotanut. Jos tuohon merkkiin päädyt, 385 on vähän kiikkerä.Osta vaarille 440. Se ei kulje kovin lujaa moottorilla eikä soutaenkaan, mutta on pienveneistä kokonaisturvallisin, kätevä käsitellä erityisesti kalastusveneenä eikä siinä ole esim. verkoille tartuntoja, jotka ovat todella kiusallisia mutta ennenkaikkea yllättävän merkittävä turvallisuusriskitekijä.

      • Ei ikinä Terhiä

        ettei mikään vain kosketa tyhjennys tulpan helaa. Siihen jos osuu vaikka työsaappaalla, niin kusessa olet. Tai satut olemaan kalassa ja vene huomaamatta ajauttuu matalaan ja ottaa pohjaan kiinni. Vettä kaksi kolme tippaa kuorien väliin ja talvi. Seuraava piste on ongelmajätelaitos. Kokemusta on ja kalliit oli oppi rahat.
        Ja jos olet moisen vekottimen erehtynyt ostamaa, ota kaikki läpiviennit irti ja korvaa muovi osat pronssisilla ja eristemassaa kunnolla. Ja muista että massan täytyy säilyttää joustavuutensa myös pakkasella


    • vaarille vene

      Kiitoksia vastauksista ja kokemuksistanne muovivennestä. Kysymykseni oli hieman provosoiva
      josta anteeksi. Vaarilla on veneteli ja vaaria ei päästetä myrskyissä verkoille, mutta tarkoitin
      rantautuessa jos vene ajautuu venetelin sivuun hitaassa vauhdissa ettei se heti poksahda.
      Tuosta massauksesta mitä ainetta kannattaa käyttää (siis ylläpito massaus) vai tarvitseeko
      mitään vain kolhuihin terhi fix:iä ? Olen jo vaari itsekkin mutta tämä vene tulisi isälleni (78 vuotta)
      kotirantaan verkonlasku veneeksi lähivesille. Tänään menemme katsomaan venettä saa nähdä
      mitä vaari sanoo.

      • ukko,,

        vaari tuumas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      110
      10747
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      255
      4646
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4019
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      175
      3490
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      81
      3330
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      78
      3117
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      37
      3077
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2580
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      67
      1815
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      178
      1647
    Aihe