Terveyshaitta, avustusta Aralta?

Onko kukaan onnistunut saamaan Aralta rahoitusta hometalon korjaamiseen tai uuden tilalle rakentamiseen? Terveyshaitta on todettu huomattavaksi, korjauskustannusten on laskettu olevan jotain 100 000€ luokassa ja hyvin hankalia toteuttaa, joten haemme suosituksesta avustusta uuden talon tekemiseen. Mahtaakohan onnistua?
71445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En usko ,että saat!Oma taloni sai kosteusvaurion ja siinä huomattiin,että oli ennenkin ollut hometta ja siis vaarallinen hengitykselle.On kyllä talo ollut myynnissä,mutta ei mennyt kaupaksi..onneksi.Aloimme purkamaan sitten taloa ja poistimme vauriot ja pitäisi ruveta korjaamaan,mutta Ara ei tullut vastaan.Haluavat varmaan ,että ihmiset rupeaisivat käymään oikeustaistelua,oston jälkeen.Kuntotarkastus tehtiin,eikä siinä huomattu mitään.Ainostaan purkamisen aikana tuli ilmi.En tiedä mikä tarkoitus on Aran mainoksella!

Äänestä
  • Tarkoitatko, että ARA:n pitäisi maksaa korjauskulut tai kokonaan uuden talon rakentaminen verorahoilla, jotta te saisitte paremman hinnan homemörskästänne, kun myytte sen.

    Äänestä

  • ARA:lla on ehto, että talossa pitää asua 5 vuotta avustuksen saannin jälkeen. Muutenhan kaikki korjauttaisivat talonsa myyntikuntoon yhteiskunnan piikkiin.

    Jännää, kuinka jotkut ihmiset näkevät asian vain oman napansa kannalta.

    Äänestä

ja antaa arvion, jos listaat kaikki tulosi kaiken omaisuutesi säästösi lapsimäärät ja muut asiaan vaikuttavat seikat tähän.

Aika moni on ARA:n avustuksen saanut, koska siihen varatut määrärahatkin on vuosittain käytetty.

Äänestä
  • Käsitykseni mukaan Aran avustusta saadakseen pitää homeongelma selvittää asiantuntijoiden voimin, omat ihmettelyt eivät riitä. Rakenteista pitää ottaa näytteet, labra-analyysit, korjaussuunnitelmat ja laskelmat tarkasti ja pitkän kaavan mukaan. Jos talon homevapaksi korjaamisen katsotaan tulevan liian kalliiksi suhteessa vaivaan, niin silloin voinee hakea avustusta myös uudisrakentamiseen. Joku 100 000€ korjauslasku vanhasta ok-talosta on jo lähemmäs uuden talon hinta, joten mitä järkeä? Varsinkin kun todellinen tilanne selviää vasta taloa purettaessa, voihan olla että optimistinen korjaussuunnitelma ei onnistukkaan jos vanhasta voi jättää jäljelle vain muutaman runkopuun? Toisekseen, eihän noissa avustushommissa projekteja saa aloittaa ennen päätöksiä, joten josko ylempänä kirjoittajan kohdalla olisi kyse jostain tuollaisesta?

    Ja joo, avustusta eivät toki saa hyvätuloiset, tai sellaiset joilla on omaisuutta mitä pistää rahoiksi, tietenkään ei. Sen sijaan pienituloinen lapsiperhe asuntovelkoineen asumiskieltoon menevässä terveyshaittatalossa, oikea kohde avustusrahalle.

    Äänestä

  • juuristi kirjoitti:

    Käsitykseni mukaan Aran avustusta saadakseen pitää homeongelma selvittää asiantuntijoiden voimin, omat ihmettelyt eivät riitä. Rakenteista pitää ottaa näytteet, labra-analyysit, korjaussuunnitelmat ja laskelmat tarkasti ja pitkän kaavan mukaan. Jos talon homevapaksi korjaamisen katsotaan tulevan liian kalliiksi suhteessa vaivaan, niin silloin voinee hakea avustusta myös uudisrakentamiseen. Joku 100 000€ korjauslasku vanhasta ok-talosta on jo lähemmäs uuden talon hinta, joten mitä järkeä? Varsinkin kun todellinen tilanne selviää vasta taloa purettaessa, voihan olla että optimistinen korjaussuunnitelma ei onnistukkaan jos vanhasta voi jättää jäljelle vain muutaman runkopuun? Toisekseen, eihän noissa avustushommissa projekteja saa aloittaa ennen päätöksiä, joten josko ylempänä kirjoittajan kohdalla olisi kyse jostain tuollaisesta?

    Ja joo, avustusta eivät toki saa hyvätuloiset, tai sellaiset joilla on omaisuutta mitä pistää rahoiksi, tietenkään ei. Sen sijaan pienituloinen lapsiperhe asuntovelkoineen asumiskieltoon menevässä terveyshaittatalossa, oikea kohde avustusrahalle.

    onhan siellä sellainenkin ehto, että korvausta ei saa, jos on itse aiheuttanut vauriot. Jos siis on kauemmin asuttu ja laiminlyöty tarpeelliset huolto- ja korjaustoimenpiteet, niin ei ole tarkoitus, että se kompensoitaisiin verorahoilla. Silloin nekin, jotka huolehtivat omasta talostaan, joutuisivat maksamaan myös tällaisten tapausten korjaukset.

    Äänestä

suosituksesta:D no ette varmaankaan saa mitään ainakaan jos olette rahastusmielessä toimineet.sori vaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homeitiö kirjoitti:

Onko kukaan onnistunut saamaan Aralta rahoitusta hometalon korjaamiseen tai uuden tilalle rakentamiseen? Terveyshaitta on todettu huomattavaksi, korjauskustannusten on laskettu olevan jotain 100 000€ luokassa ja hyvin hankalia toteuttaa, joten haemme suosituksesta avustusta uuden talon tekemiseen. Mahtaakohan onnistua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu