Työttömille maksettava aktivointiraha on parempi lopettaa, koska on laki joka leikkaa toimeentulotukea toisesta päästä tuloilla ei ole mitään merkitystä. työttömän tulot nolla tasoa sama nälkätuloilla elämä jatkuu
työttömän on parempi makoilla
nälkätuloilla oleva
8202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mee sääkin saatana koulutukseen, opiskele ihan oikeesti kunnon ammatti ja ala ettii duunia ja lopeta se valittaminen.
Muista, et skoles tarttee sit olla yleensä useita tunteja peräkkäin, sama juttu se on duunissaki. Kaljakauppaan ei voi mennä kesken päivän ja skoleen tai duuniin ei sitten mennä kaljoissaan, eikä ees kankkusessa.
Jos sä jäät tulematta skoleen tai duuniin niin sulla pitää olla hyvä syy. Sairastuminen ihan oikeesti tms.
Syyks ei kelpaa, et kun mun frendi oli eilen vihanen nin nyt ei jaksa lähtee tai et on vähä väsyolo tai ei oo nyt oikeen motivaatioo.
Joskus skoles, duunissa ja elämäs yleensäki saattaa vituttaakin, mut se ny vaan on joskus sellasta.
Turha sun syyttää yhteiskuntaa ja työnantajii.
Vittu, et ihmiset osaa olla sitten täysin nollia ja yhteiskunnan armoillla.
Ei sytytä pallossa, et ei yhteiskunta oo velvollinen ettiin teille hommia, eikä yrittäjät oo paskoja jos te ette saa duunii.
Teistä ittestä se on kiinni. Jos sä oot luuseri niin sä oot. Ei sua voi auttaa muut vaan ainoostaan sää itte.
Jätä ne luuserifrendis ja muuta elämäs. Ei ne paskaläjät sulle mitään apuu anna, ne vetää sun vaan syvemmälle sinne moskaan.
Vaan jos ei oo pallossa mitään nin onhan se niin vitunvaikeeta.
Työttömäthän on oikeestaan aika fiksuja, harva muu osaa keplotella noin hyvin rahat kelalta tai sossulta. Mutta totuus on se että kaikki ne on luusereita
töihin jos vain töitä olisi. Turha syyllistää työttömiä. Se ettei ole töitä ei ole työttömien vika. Taidat olla juntti.
jos ei töitä saa lieksasta,sitä pitää hakea sieltä missä töitä on tarjolla,pitää olla aktiivinen / valmis vaikka muuttamaan työperässä toiselle paikkakunnalle,niin itsekin olen tehnyt enkä ole ollut päivääkään työtömänä,töitähän on jos on halukkaita jotka ne tekisi,jos en väärin muista tällä hetkellä työpaikkoja suomessa on avoinna 45000.
koulutettuko?
Johan on jos ei korkeasti koulutetulla on päässä järkeä niin, että vaihtaisi maisemaa jos ei täältä töitä löydy.
Jos ei löydy töitä siitä ammatista mihin sinut on koulutettu niin mene takasin koulunpenkille ja hanki uusi ammatti. Niin ne tekee muutkin.
Minä sanon kylläkin, että vitut sinä ole mitenkään koulutettu.
Koulutetuilla on yleensä päässä sen verran, etteivät tuu noin avuttomia selittelemään.
Laiska ja saamaton paska sinä olet.
ajattelen!
http://www.grimmemennesker.dk/ugly-people-437.htm
http://www.grimmemennesker.dk/data/media/1/425636_large.jpg
Yhteiskunnan vika on valitettavasti sellainen, että ne, jotka haluavat palkkaa työstään, ei töitä saa. Valitettavasti on tilanne niinkuin kirjoitit. Toinen etu kumoaa toisen. Yksi kielteinen seikka Lieksaan tuleva työkykyinen ns. muuttajakansa. Tästä seikasta varoittivat Perus-suomalaiset sekä Demarit. Ei Lieksan asema suomessa ole mitenkään huono. Vaatii vain aikaa ja kärsivällisyyttä, että saadaan asiat kuntoon.
Luin noita vastauksia sinulle. Valitettavasti alakanttiin suuntautuneita ajatuksia laitettiin tänne keskustelupalstalle. Eivät nämä kirjoitukset merkitse muuta kuin sitä, että, en ikipäivänä ottaisi palkattuun työhön henkilöitä, joiden ÄOM, on tasan tarkkaan alle keskitason. Ainoa heitä puolustava seikka on heidän saaamansa palkka, joka vastaa kengänkiillottajan keskituntipalkkiota. Ainoa asia mikä heitä puolustaa on, että he ovat TYÖSSÄ!.