Kongolainen mies yrittää saada kiistellyn Tintti-sarjakuvakirjan pannaan hahmon kotimaassa Belgiassa, kertoo BBC. Bienvenu Mbutu -nimisen miehen mukaan Tintti Kongossa -kirja antaa mustista kehittymättömän kuvan. Mbutun mielestä kirjassa esimerkiksi pieni musta apupoika esitetään tyhmänä.
BBC:n mukaan oikeuden on nyt päätettävä saako kirjaa enää myydä Belgiassa vai pitäisikö sarjakuvaan laittaa varoitus sen sisällöstä. Tintti-kirjoja on useasti kritisoitu niiden tavasta kuvata rotuja stereotyyppisesti. Kolme vuotta sitten Tintti Kongossa -kirja yritettiin saada pannaan Britanniassa. Sarjakuvaa myydään edelleen, mutta sitä saa nykyisin aikuisille tarkoitettujen kirjojen osastoilta ja kirjoissa on varoitus loukkaavasta sisällöstä.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8648031.stm
Tintti tulilinjalla
1
624
Vastaukset
Totta puhuen Tintti Afrikassa on nykynäkökulmasta hyvin rasistinen. Oman synkän sävyn sille antaa se, mitä nykyisin tiedämme Belgian siirtomaaisännyydestä Kongossa.
Mutta sarjakuvan kieltäminen sen vuoksi menee vähän yli ymmärrykseni. Tintti Afrikassa antaa hyvän kuvan kuvaamansa aikakauden länsimaisesta ajattelutavasta. Eikö ole parempi, että sarjakuva pysyy markkinoilla muistuttamassa meitä siitä, miten joskus on ajateltu kuin lähteä sensuroimaan? Sensuroiminen vain kääntyisi itseään vastaan. Voihan albumeihin olla syytä lisätä joku varoitusteksti rasistisesta sisällöstä ja ehkä jonkinlainen lyhyt historiikki Belgian siirtomaaisännyydestä.
Muistelen lukeneeni, että Herge oli ensimmäisiä albumeita tehdessään hyvin kolonialistinen aatteiltaan, mutta Sinistä lootusta tehdessään hän matkusti henkilökohtaisesti tarinansa tapahtumapaikoille ja se reissu avasi hänen silmänsä sille, että on muutakin kuin kolonialistinen näkökulma. Samalla reissulla muistelen hänen tavanneen nuoren kiinalaisen, joka toimi Sinisessä lootuksessa esiintyvän Tsangin esikuvana.
Loppujen lopuksi Tintti on kuitenkin kaikissa seikkailuissaan aina puolustanut heikompaa totalitarismia vastaan.
Jos lähdetään sensuurilinjalle, niin herää aina kysymys, että mitä kielletään seuraavaksi? Vanhat lännen elokuvatko, joissa intiaanit ovat aina stereotyyppisen pahoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293902Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101939Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86781