Kongolainen mies yrittää saada kiistellyn Tintti-sarjakuvakirjan pannaan hahmon kotimaassa Belgiassa, kertoo BBC. Bienvenu Mbutu -nimisen miehen mukaan Tintti Kongossa -kirja antaa mustista kehittymättömän kuvan. Mbutun mielestä kirjassa esimerkiksi pieni musta apupoika esitetään tyhmänä.
BBC:n mukaan oikeuden on nyt päätettävä saako kirjaa enää myydä Belgiassa vai pitäisikö sarjakuvaan laittaa varoitus sen sisällöstä. Tintti-kirjoja on useasti kritisoitu niiden tavasta kuvata rotuja stereotyyppisesti. Kolme vuotta sitten Tintti Kongossa -kirja yritettiin saada pannaan Britanniassa. Sarjakuvaa myydään edelleen, mutta sitä saa nykyisin aikuisille tarkoitettujen kirjojen osastoilta ja kirjoissa on varoitus loukkaavasta sisällöstä.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8648031.stm
Tintti tulilinjalla
1
643
Vastaukset
Totta puhuen Tintti Afrikassa on nykynäkökulmasta hyvin rasistinen. Oman synkän sävyn sille antaa se, mitä nykyisin tiedämme Belgian siirtomaaisännyydestä Kongossa.
Mutta sarjakuvan kieltäminen sen vuoksi menee vähän yli ymmärrykseni. Tintti Afrikassa antaa hyvän kuvan kuvaamansa aikakauden länsimaisesta ajattelutavasta. Eikö ole parempi, että sarjakuva pysyy markkinoilla muistuttamassa meitä siitä, miten joskus on ajateltu kuin lähteä sensuroimaan? Sensuroiminen vain kääntyisi itseään vastaan. Voihan albumeihin olla syytä lisätä joku varoitusteksti rasistisesta sisällöstä ja ehkä jonkinlainen lyhyt historiikki Belgian siirtomaaisännyydestä.
Muistelen lukeneeni, että Herge oli ensimmäisiä albumeita tehdessään hyvin kolonialistinen aatteiltaan, mutta Sinistä lootusta tehdessään hän matkusti henkilökohtaisesti tarinansa tapahtumapaikoille ja se reissu avasi hänen silmänsä sille, että on muutakin kuin kolonialistinen näkökulma. Samalla reissulla muistelen hänen tavanneen nuoren kiinalaisen, joka toimi Sinisessä lootuksessa esiintyvän Tsangin esikuvana.
Loppujen lopuksi Tintti on kuitenkin kaikissa seikkailuissaan aina puolustanut heikompaa totalitarismia vastaan.
Jos lähdetään sensuurilinjalle, niin herää aina kysymys, että mitä kielletään seuraavaksi? Vanhat lännen elokuvatko, joissa intiaanit ovat aina stereotyyppisen pahoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31911983Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611117Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2646459Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2395273Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1813737- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin542571Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121854Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1061801