Aksuni munii!! Mitä tehdä???
Aksut munii
3
679
Vastaukset
- Koikkakl
Jos kerta olet akaattiharrastaja, niin mikset tiedä mitä pitää tehdä kun aksunmunia sitten alkaa putkahdella?! Ehdotan, että kaavit munat pois ja laitat erilliseen astiaan (vaikka muovilaatikkoon) hautumaan, jos et halua itsellesi lisää aksuja tai myydä poikasia, tiputtele munat kiehuvaan veteen, niin tuhoutuvat.
- akaattiharrastelija-
Joo. Millon ne kuoriutuu? Pitääks niillä olla joku lämpönen paikka vai ei?
Omistan kaks aksuu ja niillä ei oo ikinä tullu munia, joten siks en tiijä mitään..... :/- Koikkakl
Olosuhteista riippuen herneen kokoisista munista kuoriutuu nälkäisiä babykotiloita muutaman päivän tai parin viikon kuluessa. Oman kokemukseni mukaan munat kuoriutuvat 9-10 päivän kuluttua kosteassa mullassa 37-39o C lämmössä. Eli munat täytyy pitää kosteana (turpeessa, mullassa tai kostealla talouspaperilla) ja sumutella päivittäin. Onnea pikkukotiloiden saantiin!
Ja vielä, babykotiloita ei kannata pistää aikuisten terraan ennenkuin poikaset ovat vähintään puolet pikkusormen pituudesta ja niiden kuori tuntuu kovalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1094275Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572458Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768