Merimetsojen häätö

Haverisen Jokke

Kyllä on taas typeryys huipussaan kun ympäristöinsinöörit on keksiny jostain turun neljältä luodolta häätää merimetsot kokonaan joillain äänilaitteilla. Eli haetaan näennäis hyväksyntää muka kalastajilta että nämä häädettävät neljäsataa yksilöä ei syö lähikalastajien saaliita.
Ympäri käydään ja yhteen tullaan se mitä ei toisella alueella ole niin tietää että viereisellä alueella on kahta kauheammin.
Mitä vaan nämä hihhulit keksivätkään ettei kukaan "tappohullu metsästäjä" pääse pyytämään merimetsoja.
Jos hirvi olisis ollut rauhoitettu tähän päivään asti ja kanta kohonnut yhtäkkiä nykyiseen sataantuhanteen niin voi kiesus mikä tappelu siitä olisikaan päällä nyt julkisesti että niitä onkin 50 000 metsästettävä syksyllä, mutta se on jokasyksyistä arkipäivää niin se ei kummemmin kinaa nostata muutamia ikuisia fanaatikkoja lukuunottamatta.
Jos JÄRJELLÄ ajatellaan tuota merimetso tilannetta niin muutaman tuhannen yksilön metsästys vuodessa toisi paremman tuloksen ja kanta pysyy kurissa, hallinnassa ja osin arkanakin. Ja tuskin tuollaiset paskaset luodotkaan olisi enään niin yleisiä.
Ja mitäpä tuollainen äänellä mesuaminen luodolla saakaan aikaan no sen että sieltä lähtee merimetsojen lisäksi muutkin vesilinnut, kahlaajat yms. Törkeää tuollainen metelöinti ja luonnon häiriköinti pesintäaikaan.
No kaikkihan on sallittua kunhan ei ammuta mitään näinhän nämä hihhulit ajattelevat:)

6

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjf

      Munien öljyäminen ja reijittäminen on hyvä keino säädellä kantaa jos merimetsojen ampuminen hirvittää.
      Sinne vain työttömät luonnonsuojelijat kesäansioihin ja saaristoluonnosta nauttimaan.

      • Outoa hommaa

        Miksi suojelijoiden munat olisi öljyttävä ja reijitettävä?


    • Anonyymi

      Rotanmyrkkyä säyneen sisälle ja kivelle. Dynamiitti silakkaa .

    • Anonyymi

      Tosi hyvä idea olisi reiittää suojelijoiden munat , eivät ainakaan jatkaisi tyhmää sukuansa enenpää, susia suojellaan nyt ne syövät suojellut metsäpeurat kainuussa, kotkia on syötetty kanta on jo ylitiheä, nyt ne syövät sukupuuton partaalla olevat naalit, valkoselkätikkojen, liitooravien , kalasääksien ja norppien suojelun takia maanomistat, kalastajat on niin vittuuntuneet näihin, että joka ukko ampuu ne , liiallinen suojelu koituu niiden tuhoksi ja tietysti alkukommenttiin merimetson kannan hoitoon ,pyytäkää muutama supikoira ja minkki ja veikää ne pesimäluodolle muninnan alkaessa eiköhän luonto hoida .

    • Anonyymi

      Merimetson liha on niin kitkerää, tuskin supikoirakaan sitä syö , mutta munat varmaan kelpaa sinne vaan luodoille, älkää ampuko loukkuun tai terrin hampaisiin.

      • Anonyymi

        Mm.Tanskassa myrkytetään merimetsojen pesintää.
        Valtava riesa luonnolle saarissa,luodoilla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3961
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3525
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2658
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1653
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      119
      1038
    Aihe