Heips,
Ajattelin tuosta takapihalta kaataa/ kaadattaa siis pari suurta mäntyä. Osaisiko joku avulias antaa vinkkiä, miten se homma olis viisasta hoitaa.
Luvat on jo kysytty ja päätös tehty, mutta muu on vaiheessa. Mistähän sellaisen metsurin voisi tilata ja mitähän se maksaa? Tämä on ihan normaali kaupunkitontti eli naapuritkin on lähellä. Takapihalle ei pääse millään suurella autolla tai vastaavalla. Aiheuttaakohan se ongelmia.
Ja ne kannot? Niistä sitten taitaakin tulla ongelma, niin luin tuolta alempaa..
Silti: tahdon valoa!
Ajattelin tuosta takapihalta kaataa/ kaadattaa siis pari suurta mäntyä. Osaisiko joku avulias antaa vinkkiä, miten se homma olis viisasta hoitaa.
Luvat on jo kysytty ja päätös tehty, mutta muu on vaiheessa. Mistähän sellaisen metsurin voisi tilata ja mitähän se maksaa? Tämä on ihan normaali kaupunkitontti eli naapuritkin on lähellä. Takapihalle ei pääse millään suurella autolla tai vastaavalla. Aiheuttaakohan se ongelmia.
Ja ne kannot? Niistä sitten taitaakin tulla ongelma, niin luin tuolta alempaa..
Silti: tahdon valoa!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kannattaa jyrsiä kannot pois.
Tarttee olla n.metrin aukko,että kone pääsee takapihalle.Muuten ei jätä muita jälkii tai rullaa nurmikkoa pilalle.Jyrsii kannon n.20cm
maapinnan alapuolelle.Hintaluokka kahdesta n.150e.
Meillä muuten kävi sellainen viime kesänä,otti ahtaalta tontilta 4 isoa koivunkantoa pois ja samalla naapurikin innostui ottamaan vanhat kannot pois.Voin laittaa sähköpostiosoitteen jos kiinnostaa.
Kiitos vinkistä.
Siis toi jyrsin juttu kuullostaa hyvältä kannonkadotustempulta. Ja eroonhan niistä on päästävä! Kai niitä löytyy eri paikkakunnilta, mutta minkä tyyppisissä firmoissa ne jyrsijäkaverit työskentelee? Siis jokin puutarhafirma vai konepuoti??
jos haluat , voit ne jättää myös maahan. kasaa päälle vähän multaa ja tee siihen vaikka kukkaistutuksia tai jokin muu kasvi. Juuret sinne jää jokatapauksessa.
...niitä puiston puiden kaatajia?Tulevat ehkä mielellään kun kysäset.Tai sitten eivät uskalla kaataa ilman vakuutusta jos oikein pahassa paikassa kaadettavat puut?Itse kaadoin ite,tosin auton käsivinssi apuna.Vinssillä ja vaijerilla pingotin puun suuntaan jonne sai kaatua ja kaatokolo samalle puolelle puuta ja nurin vaan.
Joihinkin pihoihin se sopii ihan ok.
Mutta mä haluan niistä eroon..
Kiitos kuitenkin ideasta.
Mutta pitääpä kysellä niitä kaupungin heppuja.
Onko sulla mitään käsitystä hinnoista?
Ettei sitten blondia vedätetä :)
paikalinen VPK teki taannoin pientä korvausta vastaan (harjoitustöinä) pihapuiden kaatoa.
Ne kaatoi kaverin tulevan talon alta kymmenkunta mäntyä parin sadan markan korvauksella. Karsivat, pätkivät ja vielä pinosivatkin samaan hintaan!
Ammattilaiset ottaa hommasta varmaan saman määrän rahaa, mutta euroina.
No jopas jotain..
Taisi olla talkoohenkeä matkassa.
Vai löytyisiköhän tuollaista ihan kaupungistakin, jossa tuskin on VPK:ta...
Kyllä kaupungeissakin on VPK-toimintaa. Pääkaupunkiseudulla ainakin ja maaseudulla on myös. Siitä tiedän, kun olen seuraillut heidän kilpailujaan.
Sähkölaitoksilla on puunkaatajia ja tietty kaupungeilla, mutta lienevät hinnakkaita. Itseasiassa saattaisi olla pelastuslaitoksellakin, sillä joutuvathan hekin jos jonkinmoisiin tehtäviin. Pelastuslaitoksilla on tapana tehdä talkoilla erinäisiä juttuja, joista saaduilla rahoilla he makselevat harrastustoimintaansa.
Arboristit eli puidenhoitajat ovat erikoistuneet rakennetun ympäristön puidenhoitoon. Heidän ammattiosaamiseen kuuluu myös vaikeat puiden kaadot ahtaissakin paikoissa. Työ suoritetaan puukiipeilytekniikalla. Yleensä puusta karsitaan oksat ylös kiivettäessä ja alas tullessa runko paloitellaan puun tyvelle. Jos tilaa ei ole oksat ja rungon palat voidaaan lasketaan alas köysitekniikalla.
Alan yrittäjiä on ainakin pääkaupunkiseudulla, Tampereen ja Turun ympäristössä sekä Pohjois-Karjalassa. Yrittäjillä on myös kantojyrsimiä, joilla saa vaivatta kannot maan alle.
Työn hintaan vaikuttavat kohteen vaativuus ja jatkokäsittely kuten polttopuuksi pätkiminen tai oksien ja rungon poiskuljetus. Tarjous hinnoitellaan yleensä tutustuttaessa työkohteesen.
Eli muista tarkistaa onko kyseisellä firmalla tai henkilöllä vakuutus kunnossa, ennen kuin päästät ketään puun kimppuun. Ei ole kiva maksella toisen tai omia kattopeltejä jos puu ei kaadukkaan kokonaan tai osina sinne minne piti. Itse puun kaatoon ei kannata ryhtyä jos on pienikin riski tuhoista. Yleensä kaatoapua tarjoavat ovat ammattilaisia, joilla vakuutukset on kunnossa, mutta eihän sitä tiedä...
Ureaa kannonnokkaan ja kanto lahoaa ja katoaa :)