Seat Cordoba Vario 1.9 TDi Vm -98.
Pukkaa välillä savua ratin ja mittariston välistä. Olisiko kellään tietoa kyseisestä viasta, että mistä voisi johtua.
Autolla ajettu 217 000 Km.
Savua ratin takaa..
8
1295
Vastaukset
- ölli
Cordoba sdi vm.2001 sama vika.Syy oli viallinen vilkkuviiksi/valonvaihtaja.Vaihdettiin uusi eikä ollut kalliskaan työ n.60 ja katkaisin n.70 euroa:)
- EX- audi
Sama vika oli -91 Audissani. Melkein vuosikymmen väliä ja edelleen samat viat VAG-konsernissa. Varsinkin lämpimällä kelillä nousi savu viiksistä.
- zdj54757
Savu nousi ainoastaan silloin kun vedit viikseen joten älä valehtele!
- näpä
zdj54757 kirjoitti:
Savu nousi ainoastaan silloin kun vedit viikseen joten älä valehtele!
luultavasti virtalukonpohjan rasvat käryää... "ominaisuus", saa kyllä päivittettyä osaa..
- viiksetkin
Sama malli mullakin. Ja sama vika eli viiksikytkin savutti. En muista varmasti enää kummallako puolella mutta jouduin vaihtamaan kummallekin puolelle samalla kertaa molemmat. Savu saattoi kyllä tulla mulla lasinpyyhkiä puolelta? Mutta kummassakin oli joka tapauksessa jotain hämminkiä.
Luulis kyllä viiksikytkimien kestävän auton elin iän...
- Anonyymi
VW Golf mk3 vm.-95. Huomasin omassa savua nousevan vähän ratin takaa. Vaihdoin molemmat viiksikytkimet uusiin ja savumerkkien lähettelyt loppui. Autolla ajettu 500tkm. Kytkimissä kontakti härö ja kuumuudessa oli epäpuhtaudet kärtsänneet, että väliin silmiäkin kirveli.
- Anonyymi
Minulta paloi mittaritaulu vm.1982 Opel Ascona, kun valokytkin oli sulattanut itsensä oikosulkuun. Lyhyet ja pitkät paloivat yhtäaikaa.
- Anonyymi
Surkeeta mätcbox tekniikka , todella onnetonta viritystä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1021670- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58825En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49783Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49775Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58725Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5722