Apua!

töyhtökääpiöahven

Elikkä mun töyhtökääpiöahven naaraalla on melkoset silmät. en ole varma ovatko ne mulkosilmät vai mitkä mutta ovat ne melko suurehkot. akvaario on 98l.
kalastosta: 7kardinaalitetraa 5miljoonakalaa 1partamonni ja töyhtö pariskunta. on siellä yksi rapukin ja muutama kotilo.

vesiarvot: (tetran liuskatesti)
NO3 0-10
NO2 0
GH 4d
KH 3d-6d ei saatu oikee selville mutta semmonen vähän vaalean vihreä
pH 6.8-7.2

Töyhtö koiras teki taaksepäin nykivää liikettä ja avasi suunsa apposen ammolleen ja nosti selkäevänsä pystyyn. akvaario on noin kuukaisi sitten perustettu. kiitos jo etukäteen vastauksista :)

5

482

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulipyrstö0

      Miten kypsytit ja tarkistitko kypsyyden? Milloin ostit töyhtön akvaasi?

    • fish KING

      Liuskatesterien arvoihin voidaan lisätä ainakin kaksikymmentä yksikköä jotta tulos olisi todellisen tuntuinen

      NO3 0-30
      NO2 0,2
      GH 4-6d
      KH 3d-10d ei saatu oikee selville mutta semmonen vähän vaalean vihreä
      pH 6.6-7.4

      Oletetaan että pH on neutraali 7, tuskin alle kuusi tai yli seiskan, tässä ei olisi syy kalojen huonoon vointiin tai oireiluun.
      Myöskään kovuus ei vaikuttane dramaattiselta vaikuttaakseen kalojen kuntoon.
      Nitriittiä ja nitraattia sen sijaan uskon akvaariosta löytyvän... ;(

      Kerroppa miten hoidat akvaariota
      - veden vaihdot, jaksot jne.
      - veden lämpötila (erittäin tärkeä mainittava)
      - ruokinta määrät ..ajat jne.


      - kypsytyksen onnistuminen ja toteaminen (tässä monet hassaavat tilanteen ja kalat tuodaan akvaarioon "kuolemaan" .. kypsytykeen kuluu aikaa vähintään kaksi kolme viikkoa jos se aloitetaan täysin nolla tasolta ilman mitään toimivia lisä ymppejä vanhoista akvaarioista.

      Mikä avuksi;
      - aktiivista veden vaihtoa, viikon aikana vettä tulee vaihtua n. puolet, kolmannes kerralla kahdesti viikon aikana noin pienessä akvaariossa
      - veden laadun mittaus, samat arvot tippatestereillä mitattuna (akvaliikkeessä, varmista että mittaavat sen veden tippatestereillä, vie vettä purkissa n. pari desiä, veden laatu pitää olla vanhaa, juuri ennen veden vaihtoa kerättyä

      • töyhtökääpiöahven

        No ruokin kaloja kaksi kertaa päivässää illalla ja aamulla. veden lämpötila on 22 astetta. vaihdetaan vettä kerran viikossa 1/3. kypsytys meni vähän pieleen mutta onnistui lopulta. aina veden vaihdon yhteydessä lisätään vedenparannus ainetta ja kasvien lehti lannoitetta. töyhdöt hankittiin viime viikonloppuna eli ei nyt vappuna vaan sitä edellisenä viikonloppuna. kotilot ovat olleet jotenkin "elottomia" viime aikoina ja yksi oli kuollut mutta muista en tiedä. syynä varmaan kuoren halkeaminen jostain syystä :S tartteeko muuta tietoa? :)


      • Tulipyrstö0
        töyhtökääpiöahven kirjoitti:

        No ruokin kaloja kaksi kertaa päivässää illalla ja aamulla. veden lämpötila on 22 astetta. vaihdetaan vettä kerran viikossa 1/3. kypsytys meni vähän pieleen mutta onnistui lopulta. aina veden vaihdon yhteydessä lisätään vedenparannus ainetta ja kasvien lehti lannoitetta. töyhdöt hankittiin viime viikonloppuna eli ei nyt vappuna vaan sitä edellisenä viikonloppuna. kotilot ovat olleet jotenkin "elottomia" viime aikoina ja yksi oli kuollut mutta muista en tiedä. syynä varmaan kuoren halkeaminen jostain syystä :S tartteeko muuta tietoa? :)

        Tiesitkö minkä lämpöistä vede pitää vähintään olla ahvenille?


      • töyhtökääpiöahven
        Tulipyrstö0 kirjoitti:

        Tiesitkö minkä lämpöistä vede pitää vähintään olla ahvenille?

        Eikös sen pitänyt olla joku 24-27. ei vaan olla ehditty hankkia lämmitintä. :S


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1269
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1083
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      957
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      793
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      698
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      693
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      636
    9. 28
      635
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe