Carinan pakosarjan

paha paikka

irroittamisesta kysymys. Milläs olette saaneet ruostuneet ja juuttuneet pultit 5kpl auki -90-mallin Carina 2:sta? Pari keskimmäistä mutteria ainoastaan avautui, muista on jo kulmatkin niin syöpyneet, että hylsy sutii joutavaa. Esim. se oikeanpuoleinen pultin kanta on tosi matalaksi syöpynyt eli ainoa keino lienee hiota Remelillä pois koko kanta ja sitten putkitongeilla poistaa kierreosa, kun sarja on jo pois tieltä. Tällöinkin varmaan kuumentaminen ja kaikkivoipa koputtaminen ja hakkaaminen on paikallaan? Olen kuullut, että jotkut hitsaavat mutterin syöpyneen kannan päälle, muttei mulla ole siihen mahdollisuutta.Pakosarjassa on siis pari hiushalkeamaa ja pakoputkenkiinnityspinnapulteista 2 ovat juuresta poikki, jolloin enää keskimmäinen pultti pitää.

2

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama taas

      puoleinen matalakantainen pultti kiinni. Se laturinpuoleinen lähti, kun annoin lekaa iskutaltan avulla pultin kantaan viistosti vastapäivään. Keskimmäisissä kolmessahan onkin vaan mutterit, jotka on yhdistetty pinnapulttiin. Yhden tällaisen mutterin onnistuin taltalla halkaisemaan ja jenkaakin pinnapulttiin vielä jäi.

      • onnellinen carinaris

        irti. Se oikeanpuoleinen pultti teki töitä. Remeli ei kantaan pystynyt, joten sahasin rautasahalla kannan kolmesta kohtaa halki ja löin taltalla palaset vex. Poikkihan sitä ei mahtunut sahaamaan. Putkitongeilla sitten jenkaosakin vapautui.
        Pakosarja oli alapuoleltakin kiinni yhdellä tukiraudalla. Nyt on kaikki taas onnellisesti koottunakin eikä pakokaasuvuotoja ilmene. Säästin satasia, koska uudet pultit ja tiivisterenkaat maksoivat yht. vaan 13 euroa. Hiushalkeamat pakosarjassa eivät vielä pahemmin haittaa ja yleisiäkin tuntuvat olevan. Sarjan alla rämissevän suojapellin poistin myös, koska se tuppaa rämisemään tietyillä kierroksilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      64
      6277
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5659
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      129
      4670
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      60
      3937
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3835
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3249
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      69
      3031
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2866
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      76
      2657
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1970
    Aihe