Hautajais asiaa

suria

Osaisikohan jotu täällä antaa vinkkiä. Kun vien sukulaiseni hautajaisiin kukkalaitteen niin kuuluisiko kortissa/nauhassa mainita myös lapseni surioiksi jotka eivät ole mukana tilaisuudessa..

4

883

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiksua, kun ...

      laitat siihen tekstin " Leena perheineen" - tuo kattaa sinut, mahdollisen puolisosi ja lapset ja vaikka lapsenlapsetkin.

      • edellisen vastaajan

        kanssa.

        Otti silmään tuo sanamuoto "suria." Eikö henkilö, joka suree ole surija, siis j-kirjaimella. Vielä oudommalta se näytti, kun alottaja kirjoitti, että lapset ovat surioita, eivätkö hekin ole surijoita.


      • ggggggggg

        Käytetäänkö silloin "perheineen" sana muotoa kun ei ole avopuolisoa/avio puolisoa vai lapsia.?


      • ......
        ggggggggg kirjoitti:

        Käytetäänkö silloin "perheineen" sana muotoa kun ei ole avopuolisoa/avio puolisoa vai lapsia.?

        Katjun aloittajalla oli lapsia, hän voi laittaa "perheineen" tai sitten kirjoittaa siihen kaikkien nimet. Jos ei ole lapsia, voi laittaa "Liisa Suomalainen" tai "Liisa ja Matti Suomalainen". Jos veisin kimpun ystävättäreni/työkaverini hautajaisiin laittaisin "minä (etu ja sukunimi) perheineen" mutta jos vaikka naapurin hautajaisiin, niin "minä ja mieheni perheineen". Sukulaisten kukkalaitteisiin olemme laittaneet aina "minä, mies, poika ja tytär" tai "mies, minä, poika ja tytär" riippuen kumman puolison sukulaisen hautajaisissa ollaan.
        Meillä ei ole aikuisia lapsia, joten aikuisten lasten kohdalla ehkä käyttäisin aina tuota "minä ja mieheni perheineen", jos lapsemme eivät laittaisi omaa tai yhteistä kukkalaitetta.
        Oma äitini soitti ja kysyi laittaako nimeni kukkalaitteen korttiin, kun oli kyse tuntemastamme henkilöstä, joka ei ollut verisukulainen, ja jonka hautajaisiin en ollut menossa. Laittoi siihen nimeni "perheineen".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3223
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      349
      2896
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1820
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      58
      1624
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1416
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1413
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      440
      1303
    9. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1294
    Aihe