Toukokuun keskimääräinen sää Ponta Delgadassa on seuraavanlainen: maksimipäivälämpötila 19,7 C, minimiyölämpötila 13,3 C, sademäärä 53,1 mm, sadevuorokausien lukumäärä (sataa 0,1 mm tai enemmän) 15, meriveden lämpötila 17 C (tätä kirjoitettaessa 16 C).
Toukokuun keskivaiheilla aurinko nousee klo 7.18 ja laskee 20.27.
Atsaleat jatkavat kukintaansa varjoisilla ja viileillä kasvupaikoilla, kuten Sete Cidadesissa, esim. Lagoa das Canariasin ranta-alueella. Terra Nostran puutarhassa saattaa vielä nähdä kamelioita kukassa. Toukokuun lopulla-kesäkuun alussa puhkeavat kukkaan ensimmäiset hortensiat aurinkoisilla paikoilla. Tosin tänä vuonna kukinta saattaa alkaa myöhemmin poikkeuksellisen sateisen ja viileän talven ja kevään vuoksi.
Maanantaina, 24.5. vietetään saariryhmässä Azorien päivää (Dia dos Açores). Historiallisen keskustan pienet kaupat ovat silloin kiinni, mutta esim. Solmar Avenida Centerin supermarketti on avoinna koko päivän.
Helatorstai 13.5. on Portugalissa arkipäivä. Samaan aikaan (11.-14.5.) vierailee Portugalissa paavi, mikä näkyy television ohjelmistossa ja lehdistössä. 13.5. paavi on ehtinyt Fátimaan (Keski-Portugalissa), joka on katolisen kirkon merkittävä pyhiinvaelluskohde. Neitsyt Maria näet ilmestyi ensimmäisen kerran kolmelle pikkupaimenelle Fátimassa sijaitsevassa Cova da Iriassa 13.5.1917.
Toukokuun tapahtumista ykkönen São Miguelilla ovat Santo Cristo -juhlat, joita vietetään vuosittain viidentenä sunnuntaina pääsiäisen jälkeen. Nämä viikon mittaiseksi venyneet juhlat (6.-13.5.) juhlat ovat Azorien suurin uskonnollispohjainen tapahtuma tuoden tuo Ponta Delgadaan kymmeniä tuhansia azorilaissiirtolaisia eri puolilta maailmaa.
Santo Criston uskonnollinen ohjelma osuu lauantaille ja sunnuntaille (8.-9.5.). Juhliin kuuluu toki myös sekulaarista ohjelmaa, mm. Azorien elinkeinonäyttely (Feira Lar, Mar e Campo) Portas do Marin satamakeskuksessa. Näyttely on erinomainen tilaisuus esim. käsityön ystäville ihastella saariryhmän käsityötaitoa ja tehdä ostoksia. Ponta Delgadan supermarketit (Modelo, Solmar, Manteiga) panevat esille kilvan juhlan aikaan Azorien tuotteita.
Juhlan päänäyttämö on Campo de São Franciscoksen aukio, jonka laidoilla sijaitsevat rakennukset, aukion puut ja lähikadut valaistaan kauniisti. São Franciscoksen kentän lähialueille pystytetään runsaasti katuravintoloita, jotka tarjoavat perinteistä azorilaista ruokaa ja juomaa. Mitenkään kuiva Santo Cristo -juhla ei uskonnollisesta ytimestään huolimatta siis ole. Alueelle nousee myös erilaisia myyntikojuja.
Kuun keskivaiheella (14.-16.5.) pidetään Campo Santanassa holstein-friisiläisrotuisen lypsykarjan näyttely. Tapahtuma on mielenkiintoinen kaikille eläimistä ja maalaiselämästä pitäville. Näyttelyalueella sijaitsee São Miguelin paras pihviravintola. Sen lisäksi alueella toimii ruokakioskeja tapahtuman aikaan.
Kuun lopulla (24.-30.5.) pidetään Ponta Delgadassa saarikisat (Jogos das Ilhas), joihin osallistuu puolisentoista tuhatta 12-16 -vuotiasta urheilijaa 22 Euroopan saarelta. Kilpailulajit ovat tennis, pöytätennis, uinti, purjehdus, yleisurheilu ja voimistelu. Suomalaisten osallistumisesta. ei kirjoittajalla ole tietoa
Toukokuun musiikkiantia ovat mm. gregoriaanisen laulun ilta keskustan viehättävässä kirkossa Igreja do Colégiossa 6.5., fadolaujatar Ana Mouran konsertti Coliseu Micaelensessa 14.5. ja koululaiskuorojen ja -orkestereiden festivaali 22.5.samoin Coliseu Micaelensessa.
22.-23.5 ajetaan Ribeira Granden ralli, joka on Azorien rallimestaruuden 2. osakilpailu.
Toukokuun 10. päivänä avataan Ponta Delgadassa Santa Barbaran entisöity ja korjattu luostari Carlos Machado -museon taidekokoelmien sijoituspaikkana.
Siinä muutamia poimintoja toukokuun tapahtumakalenterista, joka on luettavissa kotisivuillani osastossa ”Azoreilla tapahtuu”.
Toukokuu São Miguelilla
0
628
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998