Toukokuu São Miguelilla

Toukokuun keskimääräinen sää Ponta Delgadassa on seuraavanlainen: maksimipäivälämpötila 19,7 C, minimiyölämpötila 13,3 C, sademäärä 53,1 mm, sadevuorokausien lukumäärä (sataa 0,1 mm tai enemmän) 15, meriveden lämpötila 17 C (tätä kirjoitettaessa 16 C).

Toukokuun keskivaiheilla aurinko nousee klo 7.18 ja laskee 20.27.

Atsaleat jatkavat kukintaansa varjoisilla ja viileillä kasvupaikoilla, kuten Sete Cidadesissa, esim. Lagoa das Canariasin ranta-alueella. Terra Nostran puutarhassa saattaa vielä nähdä kamelioita kukassa. Toukokuun lopulla-kesäkuun alussa puhkeavat kukkaan ensimmäiset hortensiat aurinkoisilla paikoilla. Tosin tänä vuonna kukinta saattaa alkaa myöhemmin poikkeuksellisen sateisen ja viileän talven ja kevään vuoksi.

Maanantaina, 24.5. vietetään saariryhmässä Azorien päivää (Dia dos Açores). Historiallisen keskustan pienet kaupat ovat silloin kiinni, mutta esim. Solmar Avenida Centerin supermarketti on avoinna koko päivän.

Helatorstai 13.5. on Portugalissa arkipäivä. Samaan aikaan (11.-14.5.) vierailee Portugalissa paavi, mikä näkyy television ohjelmistossa ja lehdistössä. 13.5. paavi on ehtinyt Fátimaan (Keski-Portugalissa), joka on katolisen kirkon merkittävä pyhiinvaelluskohde. Neitsyt Maria näet ilmestyi ensimmäisen kerran kolmelle pikkupaimenelle Fátimassa sijaitsevassa Cova da Iriassa 13.5.1917.

Toukokuun tapahtumista ykkönen São Miguelilla ovat Santo Cristo -juhlat, joita vietetään vuosittain viidentenä sunnuntaina pääsiäisen jälkeen. Nämä viikon mittaiseksi venyneet juhlat (6.-13.5.) juhlat ovat Azorien suurin uskonnollispohjainen tapahtuma tuoden tuo Ponta Delgadaan kymmeniä tuhansia azorilaissiirtolaisia eri puolilta maailmaa.

Santo Criston uskonnollinen ohjelma osuu lauantaille ja sunnuntaille (8.-9.5.). Juhliin kuuluu toki myös sekulaarista ohjelmaa, mm. Azorien elinkeinonäyttely (Feira Lar, Mar e Campo) Portas do Marin satamakeskuksessa. Näyttely on erinomainen tilaisuus esim. käsityön ystäville ihastella saariryhmän käsityötaitoa ja tehdä ostoksia. Ponta Delgadan supermarketit (Modelo, Solmar, Manteiga) panevat esille kilvan juhlan aikaan Azorien tuotteita.

Juhlan päänäyttämö on Campo de São Franciscoksen aukio, jonka laidoilla sijaitsevat rakennukset, aukion puut ja lähikadut valaistaan kauniisti. São Franciscoksen kentän lähialueille pystytetään runsaasti katuravintoloita, jotka tarjoavat perinteistä azorilaista ruokaa ja juomaa. Mitenkään kuiva Santo Cristo -juhla ei uskonnollisesta ytimestään huolimatta siis ole. Alueelle nousee myös erilaisia myyntikojuja.

Kuun keskivaiheella (14.-16.5.) pidetään Campo Santanassa holstein-friisiläisrotuisen lypsykarjan näyttely. Tapahtuma on mielenkiintoinen kaikille eläimistä ja maalaiselämästä pitäville. Näyttelyalueella sijaitsee São Miguelin paras pihviravintola. Sen lisäksi alueella toimii ruokakioskeja tapahtuman aikaan.

Kuun lopulla (24.-30.5.) pidetään Ponta Delgadassa saarikisat (Jogos das Ilhas), joihin osallistuu puolisentoista tuhatta 12-16 -vuotiasta urheilijaa 22 Euroopan saarelta. Kilpailulajit ovat tennis, pöytätennis, uinti, purjehdus, yleisurheilu ja voimistelu. Suomalaisten osallistumisesta. ei kirjoittajalla ole tietoa

Toukokuun musiikkiantia ovat mm. gregoriaanisen laulun ilta keskustan viehättävässä kirkossa Igreja do Colégiossa 6.5., fadolaujatar Ana Mouran konsertti Coliseu Micaelensessa 14.5. ja koululaiskuorojen ja -orkestereiden festivaali 22.5.samoin Coliseu Micaelensessa.

22.-23.5 ajetaan Ribeira Granden ralli, joka on Azorien rallimestaruuden 2. osakilpailu.
Toukokuun 10. päivänä avataan Ponta Delgadassa Santa Barbaran entisöity ja korjattu luostari Carlos Machado -museon taidekokoelmien sijoituspaikkana.

Siinä muutamia poimintoja toukokuun tapahtumakalenterista, joka on luettavissa kotisivuillani osastossa ”Azoreilla tapahtuu”.

0

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

        Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
        Maailman menoa
        261
        3195
      2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        74
        1244
      3. 66
        1183
      4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        180
        978
      5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

        "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
        Taivalkoski
        47
        876
      6. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        60
        838
      7. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        47
        809
      8. Mitä tekisit jos

        Aamulla vierestäni heräisit
        Ikävä
        45
        732
      9. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        40
        731
      10. Minkä alan

        Ihmisiä kaivattunne on🤔
        Ikävä
        39
        688
      Aihe