Mitä järkeä on kantaa kaupasta seisonutta vettä

Miksei vesiraanasta tuleva vesi kelpaa?Ainakin täällä lahdessa on maan parhaat pohja vesialueet mutta ihmiset kanttaa viikkotulkulla seisonutta vettä kotiinsa ja maksaa vielä siittä. Miten muualla suomea vastakkaapa jos viititte.
3347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pullotettu vesi ei yleensä pärjää puhtaudessaan suomalaiselle kraanavedelle. Suomalainen vesihuolto kelpaa esimerkiksi kaikkialle maailmaan.
Pullotetussa vedessä ei ole mitään parempaa verrattuna kraanaveteen.

Äänestä

Suomalainen vesi on hyvää, mutta sen käsittely ennen kuin lasken sitä omasta hanasta muuttaa makua aika lailla. Siksi en mielelläni juo oman kotiseutuni vettä ja ostan kaupasta pienesti hiilihapotettua "kuplavettä", koska sekin on parempaa kuin mitä meiltä saa. Joten vesissä on todellakin eroja!

Yhtä lailla veden eron huomaa pyykissä, ihossa, hiuksissa. Meidän vedellä ei edes tukkaa saa puhtaaksi käyttipä millaisia myrkkyjä tahansa.

Äänestä

Kannan pullovettä, asun maalla, on oma porakaivo josta vesi löytyi vasta 175 metristä. Syvän porakaivon yleinen ongelma on liika fluori, meidän vettä ei saa juoda laisinkaan jos on raskaana eikä hampaanmuodostusiässä olevat lapset. Siis eihän tilkka mitään haittaa kyläillessä mutta jos asuu ja käyttää kaiken aikaa.

Lisäksi vesi 'värjää' esim. wc-pöntöt ruman ruskeiksi pitkässä juoksussa. Onko siinä silloin jotain ruostuttavaa ? Silti vesi on 'puhdasta', raikasta ja hyvää maultaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kraanavesi kirjoitti:

Miksei vesiraanasta tuleva vesi kelpaa?Ainakin täällä lahdessa on maan parhaat pohja vesialueet mutta ihmiset kanttaa viikkotulkulla seisonutta vettä kotiinsa ja maksaa vielä siittä. Miten muualla suomea vastakkaapa jos viititte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu