Elikkäs olen yrittänyt etsiä vaellustelttaa 2 hengelle. Pari- ja kaverivaellukselle. En halua telttaa jonka hinta on yli 300e (rahat ei riitä) =P Mielellään tetta saisi maksaa vain noin 150e. Se ettei valmistaja ole joku ''tunnettu'' ei kiinnosta. Ja muutenkaan en halua varusteille niinkään teknisyyttä, vaan lujaa luontoa ja toimivuutta. (Esim kengät eivät ole GORE mutta toimivat.(lundhags) ) Teltan täytyisi myös kestää avotunturilla yöpymisiä. Olen lähes varma että joku halpis teltta rinkkaan eksyy.Nyt tarvitsisi vain tietää missä on se paljon puhuttu hinta/laatu suhde hyvä, edes kelvollinen. =) (halpis teltta on kai hintaluokassa 100-300e)
ps: kalliit teltat on varmana ihan toimivia, mutta silloin on hintakin, en missään tapauksessa maksa teltastani yli 300e.
teltoista sekaisin
8
2405
Vastaukset
- ihmeessä?
Miksi ihmeessä raahaat telttaa mukana vaelluksilla? Itse nukun aina pelkässä makuupussissa joko taivasalla tai autiotuvassa tai laavussa. On rinkka kevyempi. Makuupussini on sateenpitävä, kunhan pienennetyn aukon kääntää alaviistoon.
- atlatl
...teltat sisältävät mm alumiinikaaret jotka kestävät avotunturissa toisin kuin halpojen telttojen lasikuitukaaret.
Kalliimmat teltat ovat myös kevyempiä.
Mutta jos edukkaampaa halajat niin osta sitten vaikkapa jokin Haltin peruskupoli tai vastaava.
Kannataa kierrellä myös vaikkapa Kesportit,budgetit yms kaupat ja katsella niiden tarjouslaatikoita.
Joskus tekee hyviä löytöjä näistä.
Paremmin en voi neuvoa kun en tiedä asuinpaikkaasi.
Ja nettihän on tunnetusti edukkaampi ostospaikka kuin kauppa...
Entäs käytetty???
Katseleppa huutonetit yms paikat niin voit saada kalliinkin laatuteltan edullisesti.
Mutta kyllähän halvempaakin (painavaa) telttaa jaksaa viedä tunturiin kun jakaa osat kaverin kesken. - Tyytyväinen telttaan
Retkiremmi käyttää vaelluksillaan Haltin Alfa III -telttoja, ja ei voi kuin kehua hinta/laatu-suhdetta. Kyseessä on tilava (jopa) 3 hengen majoite, joka irtoaa alta 250 € (mm. Scandinavianoutdoorstore.com). Sisäteltan voi kätevästi irroittaa ja kääriä "taustalle" sateisella kelillä, ja keitellä tilavassa teltassa. Kannattaa harkita!
http:/www.retkiremmi.net- minimax
Päädyin ostamaan haltin dl hikerin. Tilaa kahdelle juuri niin kuin pitikin. Hintaa oli budgetissa 149e. (itse ostin ''käytetyn'' jota edellinen omistaja ei ollut edes kokeillut hintaan 75e) Eli budjetti piti, ja jopa alittui. Laadusta en osaa sanoa vielä mitään kun koko viritys ei ole vielä tullut, joten siitä tuonnempana . Kaaret budgetin esittelyn mukaan alumiinia. Paino kohtuullinen min 3.1kg
kerrotaan taas lisää kun sais pyydyksen kotiin, ja pystyyn.
- ei kannata
ostaa kallista telttaa,itse olen pärjännyt halti cavityllä monta lapin reissua ja olen myös nukkunut taivas alla jos ei halua tuhlata telttaan rahaa niin ÄLÄ OSTA TELTTAA! nuku taivas alla SUOSITTELEN :)
- halvinta näin
Telttoja voi myös vuokrata.
- janetskij
Joskus tekee kirpparillakin löytöjä.
Alkukesästä löytyi alle kaksikiloinen teltta ihan kunnon kaarilla 10 euron hintaan ja kun paketin avasin kotona niin yllätyin.
Pieni,nätti,täysin käyttämätön vaellusteltta kesäkäyttöön.
Ja varmasti uutena maksanut enemmän kuin kympin.
Laadusta päätellen hinnan voinee kertoa 30:llä. - tjdjy
Hmmm, olen vähän sitä mieltä, että vaellustelttaa ei halvalla saa, retkeilyteltan kylläkin. Vaellusteltan miellän kevyeksi, naftiksi, erittäin vakaaksi (myrskyillä) ja talven kestäväksi.
Omistan itse Nallo2:n ja olen ollut siihen enemmän kuin tyytyväinen. No, hintaa oli, mutta on ollut joka euron väärti. Painoa pari kiloa, jaksaa siis kantaa pitemmänkin reissun. Ja tuulessa kuin tuulessa on pysynyt vakaasti lepattamatta paikoillaan. Talvella saa lunta tupruttaa. Tilaa hintsusti kahdelle, mutta yhdelle luksus, ja yksin minä noita reissuja pääsääntöisesti teenkin.
Jos oikeasti etsii jokakelin vaellustelttaa, niin olen sitä mieltä, että halvalla ei saa hyvää. Avotunturi antaa teltalle uudet haasteet: materiaalien on kestettävä ja teltan pysyttävä tukevasti aloillaan, koska tuuli saattaa yltyä erittäinkin voimakkaaksi. Sitten osaa hyvää telttaa arvostaa, kun avotunturissa kaaret katkeavat ja kangas pahimmassa tapauksessa repeää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1233007Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52965Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242714Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452588Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv822464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462412Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801932Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695