Meidän Liikunnantoimenjohtaja tyssää kohde avustuksen toiselle paikkakunnalle eli Hy vinkään vauhtipuistoon...mies joka itse asuu Hausjärvellä ja jonka pennut Riihimäki ystävällisesti kouluttaa, voishan se Koistinen hiukan vetää kotiinpäin..sillä osa Hyvinkään vauhtipuistosta kuluu Hausjärven alueelle. "Kohdeavustus myönnetää vain perusliikuntapaikkojen ylläpitoon ja kunnostukseen, kun avustuksen kohteena oleva liikuntapaikka on MAKSUITTA kaikkien Kuntalaisten käytössä" Ai pääseeks nykyjää keilaamaanki ilmatteeks ja ratsastamaan..tai saak sali vuoron urheiluhallista ilmatteeksi?? Ei oo moottoriurheilijoiden vika et niillä on urheilulajiesta kasvattavin laji..kurinalaisin ja päätä vaativin, ja urheilee hekin talvisin ja kesäsin muita lajeja. Paljonkos tän Hausjärveläisen Koistisen hiihtoharrastus on maksanu Riihimäen kaupungille...taitaa se vauhtipuiston 2100 e vuosituki kattaa viikon verran Koistisen latujen ylläpitoa.
Mä muuten haluisin nähä ku Koistinen vetäis Karting autolla 20 kierrosta täysillä sit pieni tauko ja toiset 20 kiekkaa jne edelleen. Siinä loppuis himohiihtäjän puheet, ettei autoilu oo perusliikuntaa..kestäisköhän Koistisen kunto ..tuskimpa.
Mä muuten haluisin nähä ku Koistinen vetäis Karting autolla 20 kierrosta täysillä sit pieni tauko ja toiset 20 kiekkaa jne edelleen. Siinä loppuis himohiihtäjän puheet, ettei autoilu oo perusliikuntaa..kestäisköhän Koistisen kunto ..tuskimpa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luin kirjoituksen kahteen kertaan, en vaan saanut tolkkua mitä kirjoittaja halusi oikeastaan sanoa.
Nii Koistinen vei Riihimäen avustuksen Hyvinkään vauhtipuistolle jota myös riihimäkeläiset käyttää..tän aamunen Aamuposti..itte se kuiteski siivestää Kaupungin verorahoilla.
Joo ei pitäis puuttua Riksulaisten asioihin..näitä uus riksulaisia höpö höpö päättäjiä..jotka ei tunne tai eees halua tietää Riihimäkeläisten taustoja..toi läänin rajaki kummittelee varmaa tossa yllä olevassa jutussa.
T: en mää rupee hiihtää
Päätös perustuu avustussääntöön. http://www.riihimaki.fi/Tiedostot/RIIHIMÄKI_tiedostot/RMKLiikunta/avustussääntö 2010.pdf
Joten lukasepa se läpi.
jos todellakin avustuksen ehdoksi on yhtäkkiä tullut tuo maksuttomuus kuntalaisille! Nimittäin satun tietämään että kaupunki avustaa Piukkoja Paikkoja sievällä summalla, kuntatyöntekijät saavat osan kuntosalihinnasta kunnan pussista. mites nyt suu pannaan, Koistinen!
Jos jossain on tehty virhe niin ei sillä voi puolustaa uuden virheen tekemistä.
Siis mikä virhe on nyt tapahtunut? Virkamies on mielestäni toiminut tässä aivan oikein. Ei kaupunki voi kaikkien kuntalaisten harrastuksia maksaa ja ei myöskään maksa esim. ratsastusharrastuksista. Uimalaa ei voi asiaan verrata kun uimala on kaupungin omaa toimintaa. Ja tuo piukat paikat kommentti on hieman outo, en tiedä pitääkö paikkaansa, että kaupungilla on jonkilainen soppari piukkojen paikkojen kanssa, mutta jos on niin tuohan liittyy suoraan kaupungin henkilökunnan työhyvinvointiin joka taas ei kuulu liikuntatoimen johtajan tehtäviin käsittääkseni vaan niille jotka käsittelevät henkilöstön hyvinvointia.