Höpsähdin äsken tilaamaan Weilin Göösin neliosaisen Käden taidot -kirjasarjan..Puhelimessa sarja kuulosti todella hienolta, mutta hintaa oli sen verran, että alkoi välittömästi kaduttaa, kun olin laskenut luurin alas.
Onko kenelläkään kokemuksia sarjasta? Olenkohan tehnyt tosi pahan virheinvestoinnin...Onneksi kirjat voi palauttaa, jos meni pahasti pieleen..
Onko kenelläkään kokemuksia sarjasta? Olenkohan tehnyt tosi pahan virheinvestoinnin...Onneksi kirjat voi palauttaa, jos meni pahasti pieleen..
Vastaukset 9
Vanhimmat
En ymmärrä miksi aina uudestaan ja uudestaan tehdään kirjasarjoja, jotka käsittelevät kunkin käsityötyypin perusjuttuja, mutta edistyneimmille ei löydy mitään.
Mikäli aiot aloittaa uuden harrastuksen, niin perustietoa niihin löydät kirjasarjasta.
Minä en tilannut, koska mikäli alan tekemään esim. tilkkutöitä voin hakea kirjastosta pari kirjaa joissa on aiheesta 200 sivun verran tietoa, kun tarjotussa kirjasarjassa ehkä noin 20 sivua. Minä en siis saisi kirjoista tarpeeksi tietoa, mutta tarpeetonta tietoa tulisi kalliilla hinnalla.
Jos kaduttaa, voit perua tilauksesi kahden viikon kuluessa, näin muistaakseni sanoo laki puhelinmyynnistä. En tiedä onko kirjasarja käytännössä hyvä, mutta hintava se ainakin on ja vastaavilla aiemmin ilmestyneillä kirjasarjoilla ei antikvariaattiarvoa ainakaan juuri ole. Yleensä noissa kirjasarjoissa käsitellään yhtä osa-aluetta tosi suppeasti ja joudut kuitenkin jos alat harrastaa ostamaan lisää kirjoja.
Moi!
Mulla on kokemusta. Tilasin kirjasarjan ja 3 kirjaa on jo tullut.
Riippuu omasta kiinnostuksesta, mutta taas opin, että 80 euroa kappaleelta on liikaa varsinkin jos ei pidä tilkkutöistä ja ompelusta. Mielestäni ensimmäinen kirja oli keskittynyt aika paljon ompeluun ja varmaan joku yksittäinen juttu kiinnosti minua. Sitten toinen kirja oli kanssa samaa tasoa, vasta kolmannessa oli vähän enemmän itseäni kiinnostavaa, mutta kova hinta on maksaa sellaisesta, mikä ei kiinnosta.
Käden taidot on niin laaja käsite, että mielummin ehkä kuitenkin ostan sellaisia kirjoja, jotka käsittelevät aiheita jotka kiinnostavat minua. Enkä tällaista laaja-alaista kirjaa.
En kauheasti suosittele. Ellet sitten pidä ompelusta ja neulomisesta.
T: Maiju
Peruutin tilaukseni, kun alkoi todella kaduttaa koko homma...Täytyy lainata sitten kirjastosta, jos tarvetta tulee. Kiitos hyvistä neuvoista kaikille!
Se kädentaidot-kirjasarja on aivan mielettömän upea!!!! Kirjoissa hyvät ja selkeät kuvat. Maksunhan saa maksaa joko korottomana tai sitten korollisena.
Itse valitsin korottoman. Ei ole paha hinta niin upeasta kirjasarjasta.Todella hyviä ohjeita!
tuota kirjasarjaa?
Valitettavasti käsitöistä todella kiinnostuneelle siinä on vähän ideoita hintaansa nähden. Kauniisti kuvitettu kirjasarja ei enää tänäpäivänä ole samassa arvossa kuin ennenvanhaan. Nykyään kirjojen sisällöllekin asetetaan vaatimuksia ja nettiaikakaudella vaatimukset ovat kovemmat kuin aikaisemmin.
Se, että pidetäänkö sitä kiinnostavana vai ei riippuu paljolti kiinnostuksen kohteista.
Itselleni ko. kirjasarja oli pettymys. Luultavasti kirjasarjaa on suunnitellut henkilö, joka ompelee paljon, koska mielestäni oli suurimmilta osin suunnattu siihen suuntaan.
Tuo hintakin on kyllä aika kauhea. Kun ajattelee 80 euroa/kirja niin kyllä sille pitäisi saada vähän katettakin.
T: askartelija
Ihmetyttää miten ompelija voisi hyötyä jostain kirjasarjasta.
Vaatteita ommeltaessa tarvitaan kaavat ja kaavojen yhteydessä on yleensä ompeluohjeetkin. Tilkkutöitä tehtäessä on olemassa hyviä aihetta koskevia kirjoja ja lopputulos on aina kiinni ns. värisilmästä.
Mikäli joku innostuu kaavojen korjaamisesta, niin soveltuukohan kirjasarja siihen?
Sisältääkö se hyödyllisiä ohjeita yleisellä tasolla vai ohjeita jonninjoutavien pikku piiperrysten tekemiseen?
Ensimmäisen kirjan 60 ensimmäistä sivua on neuvottelu tilkkutöiden tekoa. Tästä aiheesta jatketaan vielä toisessakin kirjassa.
Jos kirjassa on 200 sivua niin mielestäni tätä tilkkutöiden tekemistä on aivan liikaa. Tämän lisäksi vielä 30 sivua vielä kodin tekstiilien ompelemista opettava osuus.
Jos puolet kirjat ensimmäisestä osuudesta neuvotaan jonkinasteista ompelua niin tässähän siis suositaan selvästi jonkun lajin kädentaitajia.