On se poro kumma

Otuska

Lehdessä oli ,että viime vuonna maastosta poromiehet löysivät 3377 (peto)eläimen
tappamaa poroa.
Eli yhtään poroa ei näistä ei kuollut luonnonlisesti tai ollut sairas tai loukkaantunut ennenkuin
joutui luonnon kiertokulkuun.

Sitäpaitsi poroisännät saavat korvauksen näistä "tapetuista" poroista.

Lapissa jatkuu edelleen luvaton "petojen" pyynti niin aseella kuin kelkalla ,raudoilla ja myrkyillä.

Millonkos poromiehet alatte ampumaan autoja??

9

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumma juttu

      yhteiskunnalle kalliiksi. En ymmärrä miksi susia palvotaan ja ylistetään, että maksaisimme poromiehille korvauksia menetyksistä.

      Maailma on mennyt kummalliseen suuntaan.

    • kumma juttu

      pedot tappoi 60 000 poroa v.2008. Ymmärrän miksi metsästäjät, poromiehet ja susivihaajat vihaavat susia.

    • kumma juttu

      varmasti tappaa susia salaa ei ainoastaan poromiehet. Lapissa on helppo tappaa susia katso talvella näkee lumijäljet siitä seurata jäljet ja näkee kauas tuntureilla helppo kiikarilla tähdätä.

      Utsjoella tapettiin susia helikopterista käsin 1950 luvulla tämän isäni kertoi minulle.

    • asiasta tietävä

      Kyseessähän on yksi massiivisimpia kusetuksia joita Kepulandiassa tällä haavaa on olemassa, verrattavissa Kreikan julkisen sektorin rahastuksiin.

      Totta helvetissä on kannattavaa ilmoittaa niin paljon petovahinkoja kuin ikinä ilkeää, saahan niistä tuplakorvauksen ilman teurastuksen ja myynnin vaivaa. Kukaan ei käytännössä valvo tuota raha-automaattia.

      Petopajatso on aivan loistava rahastustapa ja sen väistämätön purkaminen tulee aiheuttamaan jumalattoman rääkymisen ja parkumisen poroelinkeinon taholta, mutta minkäs mahtaa, mätäpaiseet on pakko puhkoa.

      • susimylläri

        Petojen saaliiksi joutuneet porot on vaikea löytää, eikä kaikkia löydetä vaikka kuinka etsittäisiin.
        Jos petokorvauksilla eläisi niin eihän kenenkään kannattaisi edes anoa petojen kaatolupia, saatikka sitten salakaataa niitä!
        Järki hoi, ylisuuri petokanta tuhoaa poroelinkeinon. Ei poroton poromies voi petorvauksia anoa.


      • Otuska
        susimylläri kirjoitti:

        Petojen saaliiksi joutuneet porot on vaikea löytää, eikä kaikkia löydetä vaikka kuinka etsittäisiin.
        Jos petokorvauksilla eläisi niin eihän kenenkään kannattaisi edes anoa petojen kaatolupia, saatikka sitten salakaataa niitä!
        Järki hoi, ylisuuri petokanta tuhoaa poroelinkeinon. Ei poroton poromies voi petorvauksia anoa.

        Asian ydin oli:mistä kukaan tietää poronraadosta mihin se on kuollut.
        Eli oliko poro kuollut luonnolisesti,sairas tai vammautunut,koska luonto hyödyntää
        kaikki ruuaksi kelpaavan.

        Miksi kaikki luonnosta löytyvät poronraadot te poroisännät kirjaatte (peto)eläinten tappamiksi.

        Mikä on petoeläin tai petolintu,minusta nimitys on väärä


      • rehellinen poromies
        Otuska kirjoitti:

        Asian ydin oli:mistä kukaan tietää poronraadosta mihin se on kuollut.
        Eli oliko poro kuollut luonnolisesti,sairas tai vammautunut,koska luonto hyödyntää
        kaikki ruuaksi kelpaavan.

        Miksi kaikki luonnosta löytyvät poronraadot te poroisännät kirjaatte (peto)eläinten tappamiksi.

        Mikä on petoeläin tai petolintu,minusta nimitys on väärä

        Poromiehet ovat kusettaneet Maa ja metsätalousministeriötä jo vuosikymmeniä. Ja peli jatkuu... petokorvaukset tulivat tilille ja nyt shoppailemaan uusia autoja ja mönkijöitä.


      • sivusta seurannut

        Pedontappama poron raato pitää tutkia tarkoin, onko itsestään kuollut, nälkään, vanhuuteen, muuten tapaturmallisesti vai onko käytetty oman syömäporon korvia. Olen kuullut että poromiehet toimivat näin, ja siitä maksetaan isot petokorvaukset huijariporomiehille. Missä on omatunto?


    • Kummaa on

      Pikkasen on cityvihreää tietoa sinulla. Poroerotusysteemi pitää itsessään huolen, että elossa ei ole ylivanhoja tai sairaita yksilöitä. Ne kun päätyvät teurastukseen.

      Villieläin ei muutenkaan kuole luonnollisesti. Yleensä se raihnaa loppu on pedon suussa. Niitä loukkaantuneita on sitten teiden varsilla koipi poikki, mutta se kuuluu sitten liikennevahinkojuttuihin.

      Et ole kuullut siitäkään, että pedon tappaman eläimen raadosta kyllä näkee, että se ei ole kuollut sepelvaltimotukseen seisaalleen. Enemmän niitä raatoja jää häviksiin kuin löytyy, se on kyllä varmaa se.
      Jos vasa lähtee pedon suuhun, niin siitäpä ei jää edes karvoja mättäälle.

      Mutta hyvähän se on huudella kun asiasta ei tiedä mitään. Jatka vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      144
      1790
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1708
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1440
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1315
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      218
      1201
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1123
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      1113
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      21
      990
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe