Kävin katsomassa erästä foorumia jossa miespuolinen henkikö kertoo totuuksia laumanvartijan koulutuksesta.
Helposti ihmiset unohtavat että ei ole mitään yksiselitteistä vastausta. Koirat ovat YKSILÖITÄ ja se joka toimii toiseen, ei toimi toiseen. Jos jollakulla on 3 nöhveröä rodun edustajaa, ei voi kertoa röyheänä miten tulee toimia niiden temperamenttisempien kanssa, kun ei kerran tiedä. Tai 2 tai 1, ihan sama asia.
Huonoin mahdollinen kouluttaja ja laumanjohtaja on ihminen joka kuvittelee tietävänsä kaiken ja kertoo miten_jokaista_koiraa tulee kouluttaa. Kun koirat ovat erilaisia, koirien ja sen oman ihmisen suhde on erilainen, ihmiset ovat erilaisia ja niin edelleen. Tilanteet elää.
Annan esimerkin. Jos koira on aggressiivinen ruoastaan omistajaa kohtaan, ei voida sanoa ihmiselle että ota se ruoka vaan pois, sinä määräät. Sen sijaan voidaan käyttää aivoja ja edetä tilanteeseen jossa koira on todennut ettei ihminen ole uhka. Mustavalkoisilla neuvoilla saadaan paljon pahaa aikaiseksi ja koira nopeammin piikille kuin ehditään kissaa sanoa.
Ihmettelen miten mustavalkoisia jotkut vanhemmat ihmiset ovat. Tuoko ikä mukanaan sitä tunnetta että tietäisi kaikesta kaiken? Vai onko viina maistunut liikaa? Mene ja tiedä mutta muistakaa, jokainen koira on yksilö.
Millainen on hyvä laumanvartijakouluttaja?
jokainenkoiraonyksil
4
314
Vastaukset
- jokainenkoiraonyksil
Itse tunnen myötähäpeää kun luen noita yhtenä totuuksina vouhotettuja asioita.
- Agressiivinen ruuas
annettu ruoka pitäisi ottaa koiralta pois? Voisiko joku viisaampi kertoa, kun en ymmärrä.
- jokainenkoiraonyksil
Ei pidäkkään mutta jos koira syö esimerkiksi rautanauloja, harvempi varmasti tyytyy katsomaan vierestä asiaa. Tällöin on hyvä tietää että sen aarteen saa pois menettämättä kättään.
- Huh huh
jokainenkoiraonyksil kirjoitti:
Ei pidäkkään mutta jos koira syö esimerkiksi rautanauloja, harvempi varmasti tyytyy katsomaan vierestä asiaa. Tällöin on hyvä tietää että sen aarteen saa pois menettämättä kättään.
Huh huh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291869Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1621844Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3631639- 1501237
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151199Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 121071
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51019- 2851005
- 82991