No hei kaikille. Asumme Muhoksella, Oulun naapurissa. Meillä on n. 10 vuotta sitten istutettu vaahtera tontilla. Alustana on multamaa n. 30 cm ja sen alla paikallinen savikerros. Taimi on nyt n. 3 m korkea. Ongelmamme koskee puun kärkiversoja. Joka talven aikana ylimmistä versoista on mustunut ja kuivunut eri pituisia pätkiä. Joskus koko haara. Puu alkaa kuitenkin keväisin työntää terveestä haarastaan uutta latvaa. Eli muuttuu pensasmaiseksi. Meillä ei ole aiempaa kokemusta vaahterasta, johtuen leveysasteestamme. Osaako joku valistaa meitä, onko tämä puun ominaisuus vai onko jotain kohtalokkaasti vinossa. T:Jussikyle.
Vaahterantaimi mustuu latvasta talvisin.
2
863
Vastaukset
- kasvattaja
Kyllä ne päät joskus täällä etelämmässäkin mustuu talvisin , ehkä pakkasen ansiota. Itse olen vain leikannut mustuneet pois.
- hainhandel
Vaahtera joskus intoutuu liiaksikin venymään loppukesästä, eli versot eivät ehdi tuuleentua ts. puutua ennen talvea. Ne kuolevat siis pakkaseen ja kylmään tuuleen.
Tämä riippuu jos jonkimoisista seikoista, ehkä lähinnä vaahteran suvun kylmäkestävyydestä jossa meillä Suomen sisälläkin on varsin suuria eroavaisuuksia.
Meillä täällä Seinäjoella paleltui yhdestä vaahterasta edellakuvaten pari haaraa noin 40cm matkalta. Mitäs meni elokuussa venähtämään =)
Kannattaa yrittää poistaa nämä kuolleet osat puusta, etteivät kasva sisään.
Muhoksen korkeudella vaahteran pensastaminen johtuen latvojen paleltumisesta on ihan normaalia. Luonnollinen kasvuraja kulkee jossain linjalla rauma-porvoo, muistaakseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466