Vaahterantaimi mustuu latvasta talvisin.

hyrmo

No hei kaikille. Asumme Muhoksella, Oulun naapurissa. Meillä on n. 10 vuotta sitten istutettu vaahtera tontilla. Alustana on multamaa n. 30 cm ja sen alla paikallinen savikerros. Taimi on nyt n. 3 m korkea. Ongelmamme koskee puun kärkiversoja. Joka talven aikana ylimmistä versoista on mustunut ja kuivunut eri pituisia pätkiä. Joskus koko haara. Puu alkaa kuitenkin keväisin työntää terveestä haarastaan uutta latvaa. Eli muuttuu pensasmaiseksi. Meillä ei ole aiempaa kokemusta vaahterasta, johtuen leveysasteestamme. Osaako joku valistaa meitä, onko tämä puun ominaisuus vai onko jotain kohtalokkaasti vinossa. T:Jussikyle.

2

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Kyllä ne päät joskus täällä etelämmässäkin mustuu talvisin , ehkä pakkasen ansiota. Itse olen vain leikannut mustuneet pois.

    • hainhandel

      Vaahtera joskus intoutuu liiaksikin venymään loppukesästä, eli versot eivät ehdi tuuleentua ts. puutua ennen talvea. Ne kuolevat siis pakkaseen ja kylmään tuuleen.
      Tämä riippuu jos jonkimoisista seikoista, ehkä lähinnä vaahteran suvun kylmäkestävyydestä jossa meillä Suomen sisälläkin on varsin suuria eroavaisuuksia.
      Meillä täällä Seinäjoella paleltui yhdestä vaahterasta edellakuvaten pari haaraa noin 40cm matkalta. Mitäs meni elokuussa venähtämään =)
      Kannattaa yrittää poistaa nämä kuolleet osat puusta, etteivät kasva sisään.
      Muhoksen korkeudella vaahteran pensastaminen johtuen latvojen paleltumisesta on ihan normaalia. Luonnollinen kasvuraja kulkee jossain linjalla rauma-porvoo, muistaakseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      109
      4282
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      149
      3673
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1558
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe