Vasta-aineet positiiviset, onko välttämättä keliakiaa?

äippäliini

Meillä 2v pojalla löydettiin raudanpuuteanemia reumakontrollien yhteydessä. Sitä alettiin tutkimaan ja keliakia vasta-aineet ovat positiiviset.
Onko tämä siis lähes täysin varma, että on keliakia vai voiko olla niin että vasta-aineet olisivat positiiviset muttei tähystyksessä keliakiaa olisikaan?

3

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,

      olla pelkät vasta-aineet positiiviset. Silloin yleensä tähystetään sitten uudelleen joidenkin vuosien päästä, koska usein keliakia kuitenkin kehittyy ajan kanssa.

    • vatsassa kuraa

      Hei,

      mulla on itselläni sama tilanne (keliakiavasta-aineet ovat koholla) ja odotan vuoroani tähystykseen.
      Keliakia kuulemma aina lopulta todetaan koepalojen otolla eli pelkkä pos. vasta-ainetaso ei riitä taudin toteamiseksi.

      Itse olen yrittänyt löytää keliakian todennäköisyydestä tietoa ja yhden tällaisenkin keskustelun olen löytänyt:

      "http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/3685118/19307431"

      Eli vasta-aineita oli, mutta tähystyksessä keliakiaa ei sitten todetukaan.

      • Järkeä tarvittaisiin

        Jotenkin järjen vastaista on, että keliakiaksi nimitetään tautia vasta sitten, kun on todettu suolinukan kuihtuneen "allergiatyyppisen" taudin johdosta. Onhan vasta-ainetestin positiivisuus jo selvä näyttö
        viljojen gluteenin sietokyvyn alentumisesta. Se on jotenkin sama asia kuin esim. koira aiheuttaa hengitysoireita, mutta koira-allergiaksi tautia nimitettäisiin vasta sitten kun koira on aiheuttanut vaikean astman. Tämä viive johtunee siitä "ruokarahasta", jota saa vasta kun suolinukka on menetetty- Avustus pitäsi antaa ruuan valmistajille, jotta tuotteet olisivat lähe normaalihintaisia tai vasta-ainepositiivisille ruokakortti, jolla saisi ostaa tietyn määrän gluteenittomia tuotteita halvemmalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1649
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1529
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1345
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1262
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1070
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      988
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      960
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe