Meillä 2v pojalla löydettiin raudanpuuteanemia reumakontrollien yhteydessä. Sitä alettiin tutkimaan ja keliakia vasta-aineet ovat positiiviset.
Onko tämä siis lähes täysin varma, että on keliakia vai voiko olla niin että vasta-aineet olisivat positiiviset muttei tähystyksessä keliakiaa olisikaan?
Vasta-aineet positiiviset, onko välttämättä keliakiaa?
3
899
Vastaukset
- ,,,
olla pelkät vasta-aineet positiiviset. Silloin yleensä tähystetään sitten uudelleen joidenkin vuosien päästä, koska usein keliakia kuitenkin kehittyy ajan kanssa.
- vatsassa kuraa
Hei,
mulla on itselläni sama tilanne (keliakiavasta-aineet ovat koholla) ja odotan vuoroani tähystykseen.
Keliakia kuulemma aina lopulta todetaan koepalojen otolla eli pelkkä pos. vasta-ainetaso ei riitä taudin toteamiseksi.
Itse olen yrittänyt löytää keliakian todennäköisyydestä tietoa ja yhden tällaisenkin keskustelun olen löytänyt:
"http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/3685118/19307431"
Eli vasta-aineita oli, mutta tähystyksessä keliakiaa ei sitten todetukaan.- Järkeä tarvittaisiin
Jotenkin järjen vastaista on, että keliakiaksi nimitetään tautia vasta sitten, kun on todettu suolinukan kuihtuneen "allergiatyyppisen" taudin johdosta. Onhan vasta-ainetestin positiivisuus jo selvä näyttö
viljojen gluteenin sietokyvyn alentumisesta. Se on jotenkin sama asia kuin esim. koira aiheuttaa hengitysoireita, mutta koira-allergiaksi tautia nimitettäisiin vasta sitten kun koira on aiheuttanut vaikean astman. Tämä viive johtunee siitä "ruokarahasta", jota saa vasta kun suolinukka on menetetty- Avustus pitäsi antaa ruuan valmistajille, jotta tuotteet olisivat lähe normaalihintaisia tai vasta-ainepositiivisille ruokakortti, jolla saisi ostaa tietyn määrän gluteenittomia tuotteita halvemmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417044
- 323958
- 463384
- 402959
- 172736
- 372238
- 162206
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402078