Matkailuauto tyhjänä, löytyisikö matkaseuraa tutkailemaan pohjois norjan upeita maisemia,olen 40v mies,useampikin sopii kyytiin.
Lappiin kaveria
Matkaaja+40
201045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Milloin olisit lähdössä?
Ihan miten kyytiläisille käy,Se on ihan sopimius juttu.saan lomaa kun tarvitsen.
Plussaa olis jos kyytiläinen/kyytiläiset olis savuttomia ja ei koko matkaa päissään:)
Mistä starttaat? Monenko päivän/viikon matkaa olit itse ajatellut?
viikko olis minimi,matkaa kertyy vajaa 3000km,ja toinen toive ettei satais koko aikaa..pilvet on silloin alhaalla,eikä näy vuoria.
Lähtö paikka keskinen suomi.Kyytiin mahtuu 3 henkilöä,silloin ei tule vielä ahdasta.
voisin lähteä vaikka heti lappiin ja norjaan..en oo käyny koskaan.
Mä lähden kans lappiin joskus elokuun puolivälis. Keski kesällä ei kannata mennä on hyttysiä liikaa. Jos sua silloin kiinnostaa lähteä niin ota yhteyttä 046 5771124
siellä minne mennään,kilpisjärveltä eteenpäin ei oo itikoita, mut siitä alemmas ei nuku autossa kukaan,tulevat sisään olemattomistakin raoista.Mietin ajan kohtaa edelleen...
Eiks sul ole hyttys karkoitinta? Se paristo käyttöinen pitää kyl itikat loitolla.
tekisi mieli lähteä vaeltamaan. Taitaa käydä vain niin että suuntaan usean vuorokauden lapin vaellusretkelle yksinäni jos ei kaveria löydy.
missä patikoit, yövytkö ulkosalla ja piisaako kunto:),itselle ei kunto lopu.Tuo kyllä kuulostaisi mukavalle:), milloin olisit lähdössä?
vielä koska en ole koskaan ennen käynyt vaeltamassa (asuntovaunulla olen ollut kiertelemässä, mutta se ei ole lähellekään sama asia kuin patikointi, myös siellä norjan puolen). Loma alkaa 5.6 ja päättyy elokuun puolessa välin, joten jossain siinä välissä. Määränpää ratkeaa siinä vaiheessa kun saan mökillä (Joensuun liepeillä) ollessani selvitettyä reitit sun muut sydeemit.
Joo ajattelin teltassa nukkua, jos kerta jalkakyytiin varaan aikaa useamman vuorokauden. (On siellä kuulemma autiotupia ja tupia joita saa varattua etukäteen, mutta niin on mulla mökkikin)
Mitä kuntoon tulee, niin siinä vaiheessa kun kunto loppuu niin täytyy pysähtyä lepäämään ja nauttia maisemista :)
Itse olen myös pohjois-savosta ja loma on myös alku kesästä.suunnitellaan...
tehdään niin. Suunnitellaan...
Voithan myös suunnitella sitä sähköpostiosoitteen laittoakin...Itse nyt jokatapauksessa olen lähdössä :)
osoite, personaltrainer2(at)windowslive.com, siellä vois jatkaa halukkaiden kanssa reitti suunnitelmia.
halukkaita..nostetaanpa viestiä ylös...
Käsitinkö viestistä,ettet ole löytänyt vielä matkaseuraa ? Itsellä on oli tarkoitus lähteä 8-9/7, mutta kaverille taisi tulla este
saa lasta hoitoon niin pitkäksi aikaa, joten jää ensi vuoteen.
...jo, ja pyörin sit vaihteeksi turun saaristossa.2vko lomaa myöhemmin ja paremmalla onnella..eli ei löytynyt ketään halukasta mukaan.
Katselin tänään tätä sivua, kun ajattelin lähteä Kilpisjärvelle käväisemään, vielä on lomaa yli kolme viikkoa. Jos aiot mennä uudemman kerran, kirjoita sitten taas, ehkä olen sitten ajoissa.
Itelläni joskus vastaavanlainen haku ja tulijoita oli ihan liiankin kanssa. Tosin en ollut Lappiin menossa. Ehkä ilmansuunta oli väärä sulla.