Hurghada tammikuu 2011

JM57

Tämä ketju alkakoon jo näin hyvissä ajoin ennen matkaamme, sillä lähdemme otsikossa mainittuun Finnmatkojen hotelliin ja Hurghadaan tammikuun 27 pvä 2011. Hieman ennakkotietoa kartoittamalla yleensä lomamme on onnistunut parhaiten. Olisi aivan kiva jos voisit kirjoittaa jotain esim seuraavista aihealueista. Hotelli kaikenkaikkiaan, sijainti, ruoat, huoneet, palvelu, altaat, lapsien huomioiminen (mukanamme kaksi lasta iältään 8 ja 12). Parhaita näkemisen arvoisia kohteita Hurghadassa ? Valmis retket, olen antanut itselleni kertoa että ostamalla paikanpäältä retket paikallisilta tarjoajilta, hintaetu on melkoinen verrattuna esim suomalaisten matkatoimistojen matkoihin, tietääkö joku tästä ? Liikenne Hurghadassa ja yleensä Egyptissä ? Onko se vasemmanpuoleinen ? Huomioidaanko siellä muut liikkujat ? Onko auton vuokraus viisasta ? Rahan mukaan ottaminen; Kumpi on fiksumpaa, vaihtaa rahaa valmiiksi mukaan, vaiko vaihtaa siellä ? Onko luottokortilla maksaminen turvallista ? Kiitollisena otan vastaan kaiken mitä tuosta kohteesta on kerrottavanasi.

4

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylane

      Kävimme tammikuussa ko. paikassa asuminen halpaa järjestetyt retket kalliita .taksi melkein ilmaista ja aika turvallista. liikenne aika kaaosta ei suojateitä paljoakaan. Huonojalkaisille hankalaa. rihkamakauppiaita liikaa. Rahanvaihtopaikkoja on paljon ei kannata vaihtaa suomessa. joka hotellilla oma ranta-alue vartoitu.vesi mahtavaa.Ruokailu suht.halpaa kaupungilla.Vuohilaumoja,ankkalaumoja,koiralaumoja riittää.viekää rakennusmiehille käsineitä, niillä ei ole kenelläkään käsineitä. lentoasemalla kaaos. hyvää matkaa! terv. Mauri Lahdesta

    • Osman-kaapa
    • ad

      Olimme 2009 tammikuu 2vko hurgada hotelli zahabia palvelu pelasi siistiä hotelli alueilla ja ruoka syötävää käsien puhtaudesta pidimme huolen (otimme desiainetta suomesta).Allasvesi hitsin kylmää.Hotellin ulkopuolella siisteys olikin sitten toista...mutta maassa maan tavalla???? Liikuminen tksilla halpaa,sovi hinta lähtiessä ja tingitingi joka paikassa tingi! sain esim. norsun isohkon 20e lähtö oli 80e.kauppiaat ovat omistautuneita sydämmestään työlleen ja sen tulette huomaamaan..välillä ihan hauska heittää läppää ja muista ettei ole pakko ostaa vaikka siltä välillä tuntu!!! Retket ostimme paikan päältä zahabian rannalla jatkuvaa kaupustelua ja sieltä tärppäsi vaikka kannattaa kuunnella useampia myyjiä.Liikenne sekasortoa en suosittele auton vuokraukseen.Rahaa voivaihtaa siellä.Illaksi kannatta varautua lämpimiin vaatteisiin tuuli kylmää.Hyvö kokemus mutta ei ihan heti kaipaa takaisin.

    • JM57

      Unohdin laittaa keskustelun avaukseen hotellimme nimen. Se on siis Finnmatkojen Blue Village Exotic Aquamarine. Onkohan sieltä jo jollain kokemuksia. Kiitos kaikille tähän asti vastanneille hienoista viesteistänne. Niistä on varmasti apua matkamme toteutumisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      169
      6041
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      92
      3358
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      114
      2059
    4. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      118
      1564
    5. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      96
      1334
    6. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1237
    7. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1154
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      65
      1048
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      173
      924
    10. Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!

      Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v
      Tv-sarjat
      12
      910
    Aihe