Olen ajatellut...

Olen 15-vuotias, 163cm/56kg - olen omasta mielestäni lihava. Olen ajatellut, että kun kesäloma alkaa, alan laihduttamaan. Tavoite painoni on siinä 52-48kg paikkeilla. Jos koko kesäloman laihduttaisin - liikkuisin joka päivä paljon ja söisin hyvin niukasti joka päivä, pääsisinkö tavoitteeseeni? Toisinaan pelkään sairastuvani anoreksiaan. Ja sitä pelkää myös sukulaiseni, joille olen kertonut laihdutussuunnitelmistani. Joka tapauksessa alan laihduttamaan tässä about kuukauden päästä. Onko teillä jotain hyviä vinkkejä... tai muuta sanottavaa?

Ja jos ruokavalioni olisi tällainen:

Aamulla n. klo: 9.00: Näkkäri ja vesilasi
Päivällä n. klo: 16.00-18.00: Ruoka (mitä nyt kotona tehdäänkin)
Illalla n. klo: 20.00: Mehulasi

liikunnat päälle. Mitä mieltä?
7484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mua melkein itkettää .. oot saman ikäinen kun mun pikkusisko ja sekin pitää itteensä läskinä ja ei todellakaan sitä ole . Hoikempi kuin ystävänsä ja kaunis muutenkin ... Itse sairastun anoreksiaan ja bulimiaan 13 vuoden iässä .. en kyllä itse edes silloin tiennyt mikä anoreksia oikeastaan oli .. Olen nytten 18 vuotta ja toivoisin etten ikinä olisi alkanut ajattelemaan itsestäni niin että olen läski .. koska sitä en ole koskaan ollut .. Ja painosi on normaali , ja normaali painoinen ei ole läski . :) Nyt on sullakin se ikä jolloin vartalo muuttuu ja kehossa tapahtuu paljon ... opi rakastamaan ja hyväksymään itseäsi ... Toi sun ruokavalio suunnitelma... ei älä ala siihen .. sun voimat menee , elämän kiinostus , kaverit , masennus paljon muuta negatiivistä saat kaupanpäälle..sit tödennäköisesti saat ahmimis kierteen jossain vaiheessa ja kilot tulee tuplana takasin ja suurin osa niistä on löllöä läskiä.. kokemuksella voin kertoa.. voi tuntua että ootv vahva ja jaksat tollasta mutta lupaan sä tuut niin katumaan tekoasi ja huomaat jossain vaiheessa elämää että miks mä edes aloin laihduttaa mähän olin jo laiha .. Haluisin muuttaa aikaa takasin päin ja tehä asioita niin paljon erilailla .. Älä ala kituuttaa ittees painota mielummin terveelliseen ruokavalioon ja karkkipäivä ei tee pahaa keholle :) Terveellisin keinoin voi laihtua myös ;) !

Aloita jokin harrastus, tapaa ystäviä ja herkutelkaa, ole onnellinen itsesi kanssa :) Ja hus pois näiltä kauheilta suomi 24 sivuilta .. PITÄIS POISTAA NÄÄ SYÖMISHÄIRIÖISTEN HULLUT SIVUT PERKELE VIE! Tänne tulee just tälläisiä viattomia teini tyttöjä lukemaan kaikkien mielisairaiden neuvoja.. on täälä näitä parantumis haluisiakin mutta vois poistaa oikeesti nää sivut ..

Äänestä

Elä vaan laihuta eläkä ainakaan noin kamalasti!, sulle voi kehittyä syömishäiriö ja sitäpaitsi kasvat viell varmaan pituutta ym kun oot noin nuorikin.
Jos haluut laihtua niin tiputa KORKEINTAAN 2-3kg ja syö normaalisti mutta vähän vähemmän mitä kulutat.
esm. n1400calla/pv,jos normaalisti söisit n1600call/pv ja liiku normaalisti.

Äänestä
  • hassua että meillä on samaa luokkaa pituus sekä paino:) itse painoin 59 vielä muutama viikko sitten. olin tallkilla viikon tet työ harjoittelussa ja laihduin sen päälle 4 kiloa. nytten olen aika tyytyväinen tulokseen. vain viikossa, oikeestaan 5 pvssä 4 kiloa & pelkällä talli työllä. nytten olen sitten pitänyt tätä painoa yllä ja allut vakavana ja seurannut päivittäin vaa,alta etten ole vain vahingossakaan päässyt lihoamaan. no kilonhan lihosin sitten:( mutta nyt haluan laihtua 45- 50 kiloon. siinä vasta saavutteleminen, mutta eiköhän se onnistu:)

    Äänestä

  • laihduttaja kirjoitti:

    hassua että meillä on samaa luokkaa pituus sekä paino:) itse painoin 59 vielä muutama viikko sitten. olin tallkilla viikon tet työ harjoittelussa ja laihduin sen päälle 4 kiloa. nytten olen aika tyytyväinen tulokseen. vain viikossa, oikeestaan 5 pvssä 4 kiloa & pelkällä talli työllä. nytten olen sitten pitänyt tätä painoa yllä ja allut vakavana ja seurannut päivittäin vaa,alta etten ole vain vahingossakaan päässyt lihoamaan. no kilonhan lihosin sitten:( mutta nyt haluan laihtua 45- 50 kiloon. siinä vasta saavutteleminen, mutta eiköhän se onnistu:)

    Täälä vaa yllytellää viattomia nuorukaisia ! Painu sä tallilles heppistelemää kuule.. Ootte sopivan painosia ..

    Äänestä

  • äyäätf kirjoitti:

    Täälä vaa yllytellää viattomia nuorukaisia ! Painu sä tallilles heppistelemää kuule.. Ootte sopivan painosia ..

    eieiei :)) on niiin paljon parempiiki tapoi laihduttaa.. oikeest ja mä voin myöntää etten pystys tohon sun "ruokavalioon" ku ehk kaheks päiväks korkeintaan. Aluks tuntuu et kyl mä tähän pystyn ja tekee hullut suunnitelmat, mut sit... ku niis ei pysykkään nii sit syöö ja sit heti sen jälkee ku on syöny nii sit siit tulee viel kauheempi olo et on syöny, ja sit taaas yrittää ja lopult syö ja sit on taas ihan sama fiilis...
    ei kyl kaikil oo noin mut mulle käy helposti niin. Eli mun mielest toi on ihan normaalii kuiteki et ton ikäsen ja jos kaverit on laihempii yms. niin haluu laihtuu ja musta noi ei vaikuta liian alhasilta joten kannattaa miettii toi syöminen paremmin ja syödä normaalisti, jättää joitain turhia herkkuja sun muita pois ja liikkua :) ja sit liikunnanki pitää olla sellast mist tykkää. Lopputulos: laihtuminen, enempi lihaksia ja hyvä mieli :)) jonka sä tuut saamaa siit liikunnast jos vaa tykkäät siit :P mut ihan kokemuksest tääki ja tää on vaa mun mielipide eli kaikki saa sanoa et oon ihan vääräs ja kuvittelen vaan..

    Äänestä

163/56/tietotasosi ihmisen kemiasta kertoo, että kyllä, olet lihava, laihaläski nimittäin. Vatsa pömpöttää, pylly roikkuu, allit tytisee? Eihän se ole kivaa katsottavaa peilistä.

Ongelmasi on ettet tunne ihmisen kropan energiakulutuksen ja laihtumisen fysiikkaa. Suunnittelemallasi anorektikkoruokavaliollasi joutuisit laihduttamaan jopa 45 kiloon ennenkuin voisimme luokitella sinut laihaksi, koska joutuisit polttamaan rasvan lisäksi epäkiinteät, hyllyvät lihaksesi pois roikkumasta ja tutisemasta.

Uskoakseni ajattelet nyt laihoissa kuvitelmissasi kuitenkin enemmän sileäpintaista, laihaa, käsiteltyä mallinvartaloa kuin anorektikon vartaloa. Niitä tyttöjä mediassa, joiden vatsat ovat sileät ja kädet ja reidet ohkaiset, eikä tyttöjä täällä, joiden vatsa on ryppyinen nahkapallo ja joiden ranteidenpaksuisissa raajoissa mollottavat suuret nivelet. Noh, ensimmäiseen ei päästä polttamalla lihasta pois niinkuin suunnittelet. Sitä varten sinun tulisi syödä normaalisti, mutta liikkua enemmän. Sinun täytyisi saada lihaksesi kuntoon, joka onnistuu vain ruokavaliolla, joka sisältää tarpeeksi energiaa ja proteiinia siihen. Laihtuakkin voi samanaikaisesti, mutta lisäämällä kalorinkulutusta kuin laskemalla sen saantia liikaa.

Ongelmasi on nimenomaan treenaamaton, epätimmi vartalo eikä ylimääräinen läski. Mutta tee toki omat valintasi.

Äänestä

tuolla ruokavaliolla kuolet.vähintäänkin pyörtyilet,saat sydärin,ym.paskaa.
en suosittele...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitos vastauksista kirjoitti:

Olen 15-vuotias, 163cm/56kg - olen omasta mielestäni lihava. Olen ajatellut, että kun kesäloma alkaa, alan laihduttamaan. Tavoite painoni on siinä 52-48kg paikkeilla. Jos koko kesäloman laihduttaisin - liikkuisin joka päivä paljon ja söisin hyvin niukasti joka päivä, pääsisinkö tavoitteeseeni? Toisinaan pelkään sairastuvani anoreksiaan. Ja sitä pelkää myös sukulaiseni, joille olen kertonut laihdutussuunnitelmistani. Joka tapauksessa alan laihduttamaan tässä about kuukauden päästä. Onko teillä jotain hyviä vinkkejä... tai muuta sanottavaa?

Ja jos ruokavalioni olisi tällainen:

Aamulla n. klo: 9.00: Näkkäri ja vesilasi
Päivällä n. klo: 16.00-18.00: Ruoka (mitä nyt kotona tehdäänkin)
Illalla n. klo: 20.00: Mehulasi

liikunnat päälle. Mitä mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu