"Itä-Uusimaa"

f.rkp

Miksi pitää olla jokin keinotekoinen "Itä-Uusimaa"??!

Miten se eroaa Uudestamaasta? Taitaa olla jokin RKP:n luoma bantustan.

4

592

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karolus51

      Kuten varmaan tiedätkin, keinotekoinen Itä-Uudenmaan maakunta on jo päätetty lakkauttaa ja jo aiemmin näin tapahtui Länsi-Uudenmaan kanssa. Epävirallisesti on kuitenkin tarkoituksenmukaista puhua jatkossakin näistä molemmista ja lisäksi Keski-Uudestamaasta pääkaupunkiseudun lisäksi vaikka kysymys ei enää olekaan tarkkarajaisista alueista. Yhdessä nämä kaikki muodostavat Uudenmaan maakunnan.

      • ätväpälätti

        Kaikkhan ne on keinotekoisia, niin kuin Suomi ja Eurooppakin. Poliittisia sopimuksia, ei muuta.


      • Puskaryssä
        ätväpälätti kirjoitti:

        Kaikkhan ne on keinotekoisia, niin kuin Suomi ja Eurooppakin. Poliittisia sopimuksia, ei muuta.

        Kannattaisikohan kaivaa esille taas ne peruskoulun yhteiskuntaopin kirjat, kun noin näyttävät unohtuneen. Aloita ihan alusta.


    • s/pdif

      En kyllä itsekään ymmärrä, mikä idea oli erottaa itäosa Uudestamaasta erikseen v. 1997;
      enemmän järkeä olisi ollut erottaa Helsingin seutukunta omaksi kokonaisuudekseen (Vrt. Oslo   Akerhus).

      Onneksi tuo Suomen historian keinotekoisin maakunta häviää vuodenvaihteen jälkeen ja emme enää kuule Itä-Uudenmaan laulua milloinkaan.

      Hieman kyllä haiskahti koko maakuntaidea yrityksenä pöngittää RKP:n asemaa Suomen poliittisella kartalla ja saada maaherrapaikka itselleen hyvin kyseenalaisella konstilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      334
      11185
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      350
      7737
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2343
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2107
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      139
      1954
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1581
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1241
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1044
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      878
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe