Vuokrasin yksityiseltä rivitaloasunnon ja vuokrasopimusta kirjoittaessa oli vielä takapiha lumen peitossa ja nyt kun lumet sulaneet niin rivarin takapiha on kuin tunkio, koiran jätöksiäja koiran kaivamia kuoppia piha täynnä, edellisillä asukailla oli ollut koira jota olivat pitäneet aikalailla takapihalla, en tiennyt tätä että takapiha oli koira aitauksena. Kysyisinkin että kenelle nyt kuuluu siistiä takapiha kuntoon? Vuokranantajalle ilmoitin mutta ei oikein ottanu kantaa.
koiran jätökset
6
408
Vastaukset
- kerrojoskusmitenkävi
Se joka on vastuussa pihasi epakuntoon saattamisesta on korvausvelvollinen. Koiran omistajan olisi pitänyt huolehtia, ettei koira kaivele kuoppia tai tee tarpeita toisensa viereen. Luulisi, että vuokranantajaasi kiinnostaisi saada piha siihen kuntoon missä se oli ennen koiraa. Tietenkin voi olla, että piha on ollut ennen koiraa huonommassa kunnossa....
- pilkun tarkasti
oletko vuokrannut pihan vai ainoastaan asunnon? meillä ollut koiria vuosikausia ja tiedän että kun ruoho alkaa kasvaa ja sadekin kikkareet hajottaa, ongelma poistuu itsestään!
- hyi olkoon
pilkun tarkasti kirjoitti:
oletko vuokrannut pihan vai ainoastaan asunnon? meillä ollut koiria vuosikausia ja tiedän että kun ruoho alkaa kasvaa ja sadekin kikkareet hajottaa, ongelma poistuu itsestään!
Koiranpaskanurmella lasten kiva leikkiä!
- ja-ma-ri
Joo, vuokraisäntä kävi korjaamassa jätökset :). Olin tosi tyytyväinen, mutta töitä riittää takapihalla, on ollut niin huonolla pidolla.
- Joejoe
Sinuna siivoisin ainakin ne paskat pois haisemasta mitä pikemmin. Pihan nurmen kunto ja kuoppien tasoittaminen kuulunee sitten vuokranantajalle.
Meillä naapurin ääliöt eivät jaksa ulkoilluttaa koiraansa vaan päästävät sen vain pienelle takapihalle. Siellä koira talsii sitten omassa paskassaan. Varmaan on lattiatkin paskassa sitten sisällä. Ei voi kuin ihmetellä miten jotkut on niin laiskoja... - GreenGouda
Heitit jälleen kerran sen ikuisuuskysymyksen, että kuka siivoaa sotkut ja kuka ei muuttaessaan pois. Jos vuokranantajasi on antanut luvan pitää koiraa,niin aivan varmasti hän on myös tiennyt sen tuomat riskit pihamaalla. Eri juttu on saada häntä tekemään asialle mitään, joten jos olisin sinun sijassasi koettaisin sopia että vuokranantajasi ostaisi edes multasäkkejä ja nurmen siementä jotka voisit sinne levittää ja kylvää. Kakat häviävät itsestään etenkin, jos levität multaa ja haraat niin kakat kuin mullat sekaisin.
Jos sinulla on lapsia (ymmärsinkö oikein?), niin heidän etunsa on se ettei pihalla ole omistajalle erityistä arvoa. Lapsethan ovat puutarhurin kauhistus siinä missä koiratkin, joten ajattele asiaa myös teidän etuna. Voit kannella pihamaalle ihan millaista hilavitkutinta tahansa, antaa lapsille lapparit käteen leikkiä hiekkalaatikkoleikkejä jne.
Tai käy kierrätyskeskuksessa etsimässä puisia pihalaattoja. Niiden into alkaa monella hiipumaan ja niitä kanniskellaan nyt jätteisiin, joten voitko kattaa osan pihaa niillä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot343438Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132828- 282504
- 421937
- 531789
- 151780
- 451636
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101478- 541454
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2641164