vaihtaa kesäkumit alle mutta kysyisin yleistä mielipidettä, kun auto kumien vaihdon jälkeen lasketaan maahan niin kummalleko puolelle venttiilinkohta kannattaa laittaa, ylä vai alapuolelle, vai kenties sivulle, olisi sitten mukavampi tarkistella paineita huotsikalla. Itse olisin yläkohdan kannalla, ei tarvitsisi kumartua niin paljoa hattua avatessa.
Huomenna aion
ensivaihto
9306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Esimerkiksi jos on pölykapselit, niin melko varmaan venttiili pitää passata samaan kohtaan kuin talvirenkaissakin. Pöläreissähän on yleensä reikä venttiiliä varten.
Ja jos sulla kulkee tunkki aina auton mukana, niin voithan tunkata auton huoltoasemalla ja pyöräyttää venttiilin haluamaasi kohtaan.
on minulla kotona sellaisia valkoisia kapseleita missä on jotain jauhomaista pölyä sisällä, kerran yksi putosi lattialle ja astuin vahingossa päälle niin sieltä tuli esiin sellaista pölynomaista ainetta, niitäkö kenties tarkoitat. Mutta ei niissä reikää näy johonka mitään venttiiliä saisi.
Minä en tiedä kulkeeko se tunkki mukana vai tuleeko se perässä, mutta peräkontissa on näkynyt sellainen eriskummallisen näköinen häkkyrä, mikä lienee, olen monasti meinannut heittää sillä vesilintua mutta kun on kylki kipeä niin ei ole tullut heitettyä, aina se kumminkin pyörii siinä kaljalaatikoiden välissä. Sekö olisi tunkki ja silläkö voi tunkata, pitääkö aina tunkata kun käy huoltoasemalla vaikka bensiiniä ostamassa.
Täällä taas tietämättömät kirjoittelee oikeen urakalla! Venttiili on AINA laitettava vaaka-asentoon eli sivullepäin. Renkaan alaosassa on paine pienin (rengas on lutussa) ja yläosassa suurin (rengas on pulleana) joten todellisen KESKIMÄÄRÄISEN paineen saa mitattua vain keskikohdasta. Joidenkin automerkkien ohjekirjoissa on tässä kohden vakavia puutteita. Jos venttiili osoittaa sinne ja tänne niin ei ihme, että renkaat kuluu epätasaisesti ja vetelee ajossa!
Venttiili on sijoitettava aina ehdottomasti ylös. Oletko koskaan nähnyt yläpuolelta tyhjää rengasta? Jos rengas tyhjenee alapuolelta, se johtuu siitä että venttiili on asennuksessa laitettu alapuolelle ja vuotanut alapuolen tyhjäksi.
Kun menet huoltsikalle, varmista että heillä on jo kesälaadun ilmaa mittareissa. Talvilaatua ei saa käyttää. Kitkarengasilma vielä menee välikausina mutta nastarengasilma on tähän aikaan vuodesta jo liian raakaa renkaille.
kunhan laitat venttiilit niin että ovat ulospäin ja oikeastaan kantsii laittaa ne venttiilit alaspäin siellä kuitenkin on vähemmän ilmaa
mutta sanoivatkin kesäkumivaihtamolla että ei ole väliä missä kohti venttiilit on, laittoivat ne kuitenkin pyynnöstäni yläpuolelle kun sanoin ettei tarvitse kumartua niin paljon paineita tarkistellessa, hymyilivätkin hiukan ennenkuin tajusivat että niinhän se on helpompaa. Se tunkinhäkkyrä alkaa risomaan kun pyörii ja kolisee siellä kaljalaatikoiden välissä, pitää kai viedä pois, meinaan ne kaljalaatikot, niistä saa hiukan taskurahaa mutta tunkista ei varmaan saa mitään.
ensin ja laita vasta sitten alle...
ne painee laiteta renkaisiin eikä alle...
TÄmä on VARMASTI hauskin ja IDIOOTTIMAISIN viestiketju mitä olen täällä nähnyt...!!!
KIITOKSIA!!!