99 %

virolaisista keikkatyöläisistä ei maksa mitään veroa Suomeen eikä Viroon eli voidaan pitää täysin rikollisena roskasakkina. Eli nämä virolaiset keikkaduunarit Suomessa ovat siten halveksuttamia kriminellejä.
9301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

no taas on meijän viranomainen palstalla vauhdissa :) :)
ei voi ku nauraa tääl maha kippurassa. kiitos sunnuntaipäivän piristyksestä..

Äänestä

viranomainen, joka yllytti ilmoittelemaan virolaisista rekisterikilvistä, puhuu nyt paskaa virolaisista keikkatyöläisistä. Tuo prosenttiluku on vedetty "viranomaisen" omasta hatusta, jonka alla ei paljon älyllistä elämää ole.

Äänestä
  • on täysiverinen Suomen loinen. Nämä lois-virolaiset eivät maksa minkääänlaista veroa Suomeen tai Viroonhaan, joten heihin tulee suhtautua kuten syöpäläisiin suhtaudutaan eli suurella inholla.

    Äänestä

  • Näin se vaan on kirjoitti:

    on täysiverinen Suomen loinen. Nämä lois-virolaiset eivät maksa minkääänlaista veroa Suomeen tai Viroonhaan, joten heihin tulee suhtautua kuten syöpäläisiin suhtaudutaan eli suurella inholla.

    tarkoitatko duunareita vai pimeitten firmojen pyörittäjiä? Pinetä se on sen rinnalla, ettei vaalirahoituksista makseta veroja ja Kreikka kusettaa EU:lta 120 miljardia euroa.

    Äänestä

  • herätys pönttö! kirjoitti:

    tarkoitatko duunareita vai pimeitten firmojen pyörittäjiä? Pinetä se on sen rinnalla, ettei vaalirahoituksista makseta veroja ja Kreikka kusettaa EU:lta 120 miljardia euroa.

    Miten voi olla, että lähes kaikki Suomessa työssäkäyvät virolaiset eivät maksaja veroa ei Suomeen eikä Viroon? Ovatko virolaiset luonteeltaan näin rikollisia?

    Äänestä

  • Ihmettelijähki kirjoitti:

    Miten voi olla, että lähes kaikki Suomessa työssäkäyvät virolaiset eivät maksaja veroa ei Suomeen eikä Viroon? Ovatko virolaiset luonteeltaan näin rikollisia?

    Voisiko HÄN välillä ryhtyä tarkkailemaan mitä suomalaiset talousrikolliset puuhaavat, mahtavatko maksaa veroja kumpaankaan maahan? Ja miten ryöstöhyödyntävät meidän vähäisempiä ja kokemattomampia veljiämme Virossa.

    Äänestä

Virolaisilla keikkatyöläisillä on 99% suomalaiset työnantajat kenen velvollisuus on ainakin ilmoitaa veroviranomaisille virolais keikkatyövoiman käyttösta ja maksaa niistä verot.

Äänestä
  • Eli tästä voi sitten päättää että noita 99% suomalaisista työnantajista jotka työllistävät virolaisia keikkaduunareita voidaan pitää täysin rikollisena roskasakkina ja ovat siten halveksuttamia kriminellejä!

    Äänestä

Hei Viranomainen (hki),
Rakennusalan harmaassa taloudessa merkittävän uhkan muodostavat tällä hetkellä liiketoimintakiellon
alaiset suomalaiset, joita voidaan pitää harmaan talouden ammattilaisina. He hyödyntävät
systemaattisesti muun muassa ohjeistusten ja lainsäädännön heikkouksia ja liiketoimintansa
organisoimista useissa eri maissa toteutuviksi prosesseiksi.


Lue lisää: http://www.intermin.fi/intermin/hankkeet/turva/home.nsf/files/Yrityksiin kohdistuvan rikollisuuden teematilannekuva 20100419/$file/Yrityksiin kohdistuvan rikollisuuden teematilannekuva 20100419.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viranomainen (hki) kirjoitti:

virolaisista keikkatyöläisistä ei maksa mitään veroa Suomeen eikä Viroon eli voidaan pitää täysin rikollisena roskasakkina. Eli nämä virolaiset keikkaduunarit Suomessa ovat siten halveksuttamia kriminellejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu