..iloiset kurlaajat, eikö vappu sujunutkaan suunnitelmien mukaan vai vaivaako krapula? Eikö se weberiin kärähtänyt b-makkara ollutkaan niin makoisaa kuin kuviteltiin. Itse en tänne ole ehtinyt mutta olisin kuvitellut palstan olevan täynnä toinen toistaan riemullisempia tarinoita vapunvietosta parempien ihmisten alueilla?
Missä ovat palstan..
hahhahhahhahhaa
781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos ok. on veilä myymässä kaunista vaimoaan, että saa huomenna päälimmäist rästivelka lyhennykset maksuun?
Hihhih, on tuhnujen vappu ollut aika köyhä jos viikonloppu menee pilalle kun ei pääse omistusasujien vappukuulumisia lukemaan..
..niin ehdin tänne näin sunnuntai-illan ratoksi tänne kirjoittelemaan. Ei ollut kovin köyhä eikä kipeä vappu vaikkakin vähän ehkä flunssaa ilmassa, hyvää viiniä & konjakkia, leffoja & kaikenlaista pientä mukavaa niin ettei edes kolea keli haitannut ainakaan tätä tuhnua. Ai niin, ennen kuin ehdit ilakoimaan niin tulee se vielä takaisinkin, työkiireet vain vaativat vähäksi aikaa muuanne.
Tossun alla, voi voi.. toista sen on täällä omistajapiireissä, tussun päällä.
.. onhan se kyllä sinunkin alistuttava kun nainen elannon taloon tuo.. voimia..
..tuli oleskeltua muttei suinkaan tossun alla, kukahan sitäkin jaksaisi, korkeintaan ehkä joku kaulaansa myöten velkainen muuli.
Ei vaivaa krapula täällä viihtyisällä omakotitaloalueella! Täältä ei ole ollut tarvetta lähteä ördäämään keskustaan vesisateista ilmaa lämpimämmän skumpan kanssa vaan on vietetty mukava rauhallinen vappu mukavien ja sivistyneiden (isäntä insinöörismiehiä) naapureiden kanssa OMAkotitalossa!
Vappuun kuului mm. Sauna (nyt puulämmitteinen), grillaamista katetulla terassilla, savupororullia, mätileipiä, itse tehtyä graavi- ja savulohta sekä tietenkin grillattuja vartaita ja härän filettä, viiniä, tsekkiläistä olutta (ei skumppaa, kun oltiin veljellisen yksimielisiä sen kuulumisesta opiskelijateinitytön käsilaukkuun - ei hienoon illanviettoon viihtyisällä omakotitaloalueella)...
Makkaraa ei tullut vappuna maisteltua (ei myöskään kasarmeissa tuttuja nakkeja ja perunasalaatteja) mutta tänään sen sijaan laitoin iltapalaksi yhden valkosipuli kabanossin ja täytyy sanoa, että voitti vaimon salaatin! Muttamutta, onhan se hienoa, että meillä täälläpäin ajatellaan myös terveyttä ja pitkää ikää, kun on vanhuuden päivissä tällaisessa velattomassa talossa jotakin odottamista - päin vastoin kun kasarmin lurkeilla. Sitä elämää ei kannata vanhaksi elää vaan kitata vaan sitä lidli kaljaa ja paahtoleipää ja toivoa mahdollisimman pikaista uutta elämää, jolloin voi sitten olla varaa ostaa OMA!