Miksi minua satutettiin?

katkera____________

Tutustuin yhdessä paikassa yhteen ihmiseen. Ensin vaan juttelimme ja sitten juttelu muuttui varmaan en ole asiasta vieläkään varma seurusteluksi. En siis tiedä vieläkään mikä juttu se oli. Sitten se ihminen hävisi pois elämästäni. Lähetin viestin sille ihmiselle ja sain viestiini vastauksen jossa hän kertoi että on onnellinen kihlattunsa kanssa. Menin sekaisin ja sokkiin ja satutin itseäni pahasti muistaakseni heti kun luin vastauksen. Nyt tiedän miksi menin satuttamaan itseäni. Elämäntilanne oli muutenkin jo vaikea. Minua ollaan kiusattu koulussa, kotona oli vaikeuksia ja sitten tapahtui semmosta. Niihin aikoihin minulla oli masennusta ja itsetuhoisia ajatuksia ja lähdin kävelemään rautatielle ja oli niin lähellä että en menny junan alle. Nyt olen onneksi toipunut itsetuhoisuudesta, mutta arvet muistuttaa minua joka päivä kaikesta tuskasta. Haluaisin että ne arvet lähtisi pois, koska ne on pilannut minun elämää. Miksi syytin itseäni? Miksi muutuin itsetuhoiseksi siksi kun toiset ovat satuttaneet minua? Olen miettinyt ja nyt ymmärrän että satutin itseäni pahasti koska toiset on ensin satuttaneet minua. Onneksi en ole itsetuhoinen enää, olen hyvin katkera elämälle.

1

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      asian loukkaamatta sinua..jotenkin näin: Kun ihmisiin tutustuu, toisinaa he häviävät yhtä nopeasti kun ovat tulleetkin koska: ette ole sopineet yhteen.
      Ihmettelen miksi ihmiset syyttävät aina muita kun toinen ei viihdykkään seurassa, esim. nyt sinun seurassasi. Itse ainakin koen että minulla on oikeus valita seurani, olen tavannutkin jonkun ihmisen mutta olen todennut hänet todella oudoksi ja hävinnyt maisemista.
      Kuulostat kyllä hyvin katkeralta..luuletko että olet viihdyttävää seuraa..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      16
      4512
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      270
      1532
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1505
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1381
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1110
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1089
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe