Pikakompostorissa usein jää osa ns. palamatta. Kuinka olette ratkaisseet jälkikompostoinnin? Oletteko vain kääntäneet kompostin maan sisällä vai ratkaisseet tämän jollain muulla tavalla?
Vastaukset 3
- kompostori
pitäisi olla 2 kompostoria toiseen siirtää jälkikompostointiin palaneen jätteen, niin ei mene tuorejätteen kanssa sekaisin. tai sitten jälkikompostoi maassa eli tyhjentää kompostista palaneen maahan. jätän kompostiin tietenkin keskeneräisen aineen, ja palanuttakin niin komposti jatkaa palamistaan ilman keskeytystä.itse jälkikompostoin monesti suoraan marjapensaiden,omenapuiden alle peitän heinällä ym.aine on yleensä jo hyvin palanutta kompostorissa,minkä siirrän sieltä pois.
- Maritta
Vien kompostorin tuotteet lehtikompostiin sen tekovaiheessa. Laitan väliin lehtiä ja osin maatunutta kompostia tätä kompostorin tuotetta. Seuraavana vuonna on upeaa multaa.
- Tellu
Maritta kirjoitti:
Vien kompostorin tuotteet lehtikompostiin sen tekovaiheessa. Laitan väliin lehtiä ja osin maatunutta kompostia tätä kompostorin tuotetta. Seuraavana vuonna on upeaa multaa.
Luin pari vuotta sitten Hesarista vinkin, jolla omakotiasuja säästää vaivojaan. Ajan syksyllä ruohonleikkurilla puiden lehdet silpuksi aina kun niitä on varissut vähän reilummin. Ne lannoittavat nurmikon. Ei tarvitse kuskata kompostia edestakaisin. Keväällä niitä ei maassa näy kuin ihan ensi vaiheissa hiukan. Nyt näyttää olevan jotakin silppua vielä, mutta häviää kohta kun maa lämpenee ja ruoho kasvaa. Meillä on suuria vaahteroita ja lehtiä tulee mahdoton määrä, ja tuntui ettei jaksa sitä haravointia.
Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101280- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 66751
- 33632
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13508- 78501