Oletko hakenut kesätöitä? Jos olet niin mistä? Jos et, niin miksi et?
Jos löysit kesätyöpaikan, niin miltä alalta ja onko työ koulutustasi vastaavaa?
Saitko työpaikan sinnikkäällä yrittämisellä, tuurilla vai suhteilla?
Jos löysit kesätyöpaikan, niin miltä alalta ja onko työ koulutustasi vastaavaa?
Saitko työpaikan sinnikkäällä yrittämisellä, tuurilla vai suhteilla?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Takana jo 4 vuotta yliopisto-opintoja ja kesätöihin pääsin isän suhteiden ansiosta eräälle rakennustyömaalle muurarin apulaiseksi.
Kyllä kannattaa olla suhteita, sillä muuten olisin varmaan jäänyt ilman kesätöitä tai joutunut menemään puhelinmyyjäksi kuten monet kurssikaveristani.
Ei täällä Oulussa ainakaan mitään oman alan kesätöitä ole.
Kannattaa ottaa huomioon, että yhä harvempi yritys nykyään haluaa kesätyöntekijöitä. Kannattaa siis hakea esim. restap-hommia, jotka kestävät koko vuoden. Tienaa opiskelujen ohella joulu ja kesäapulaispaikat ovat taattuja, tai ainakin todennäköisempiä.
Itse opiskelen nyt toista vuotta yliopistossa, (menossa kolmannelle) ja olen yhä samassa työssä, jossa aloitin lukioikäisenä ilta- ja viikonloppuvuorojen tekemisen vuonna 2005.
Eli hakekaa osa-aikaiseksi työntekijäksi, vaikka oikeasti hakisittekin vain kesäksi töitä. Meillä menee ainakin kaikki hakemukset roskiin, jossa lukeekin sana "kesätyö", sillä se merkitsee työnantajalle, ettei työntekijä halua sitoutua kuin muutamaksi kuukaudeksi. (Väärin opiskelijoita kohtaan minun mielestäni.)
Ja sinnikkäästä yrittämisestä muutama sana. Itse hain 4 kertaa samaan yritykseen ja kävin kerran haastattelussa, (se haastattelukerta ei tosin tärpännyt). Olin kuitenkin tehnyt sinnikkyydelläni vaikutuksen, koska seuraava vapautuva paikka oli minun ilman haastattelua, koska johtaja muisti lukuisat yritykseni ja hakemukseni.