Yksi munkki erittäin arvostetussa luostarissa sanoi näin: "Thaimaalaiset ajattelevat rikkaiden olevan deitejä. He eivät ole ihmisiä vaan puolijumalia". Miten siis voisi olla demokratiaa?
Me emme ymmärrä eriarvoisuuden ylläpitämistä vaikka meillä on omat puolijumalat. Meilläkin on bilderberg, skull&bones, Bohemian Grove, vapaamuurarit, Trilateral comission, G20, EU ja niin edelleen. Meilläkin on puolijumalat mutta lehdistön avulla pidetään ihmiset hiljaisina niiden vaikutuksesta yhteiskuntaan. Samanlaista touhua kuin Bangkokissa.
Mutta kuvittelemme voivamme neuvoa taka-Intiaa ja koko maailmaa, miten demokratia toimii. Kaiken pitäisi olla läpinäkyvää mutta näkymätöntä, sillä todelliset hallitsijat ovat piilossa. Todelliset rosvot ovat ne, joiden tulot eivät näy veroluetteloissa. Ja niillä on valta.
On niin selvää, että Thaimaassa on kansan sisällä hindulainen ajattelu eli kastit, sielunvaellus ja deitit. Buddhalaisuudessa ei ole pysyvää minää lainkaan mutta kansa on ihan hindulaisia ja rukoilevat jumalia ja uskovat kasteihin.
jumalat taka-Intiassa
1
304
Vastaukset 1
- Et tiedä mitään
Kuulehan kun minusta tuntuu että ne rikkaat vaan enää itse kuvittelevat olevansa niitä deitejä. MInun vaimo lähti sinne mielenositukseen täältä parin muun thainaisen kanssa, ja olivat kyllä ihan varmoja että pitäisi saada sinne demokratiaa.
Missä historiassa sinä oikein elät? Olet varmaan läksysi lukenut mutta tämän päivän maalaisten köyhien ajatusmaailmasta et tunnu tietävän yhtään mitään. Rahaa ne haluaa, että saisivat ostaa samoja tavaroita kuin muutkin, ja ne haluavat olla terveitä ja käydä kouluja ja opiskella. Nehän tekee töitäkin siellä kuin pienet eläimet, kyllä sillä työnteolla pitäisi jotain ansaitakin.
Tule alas sieltä norsunluutornistasi nyt jo senkin pölvästi! Kuullostat samalta kuin Marie Antoinetten Ranskan vallankumouksen alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3201388Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3291313- 1041087
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50998- 105981
- 106930
- 111792
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22777- 69631
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5627