Eteisvärinä ja vatsakivut

Minulla on eteisvärinä, joka alkoi reilu viikko sitten. Lääkitys ei oikein auta tai laskee pulssin liian alas. Vatsaan mahalaukun kohdalle koskee. Johtuukohan kipu lääkityksestä: Tenoprin, Dilmin, Digoxin, Marevan. Välillä on niin kuin olisi mielettömästi adrenaliinia veressä, kamala olo. Pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistelusta. Entinen kuntoni on mennyttä, vaikka lääkäri sanoi, että voin tehdä puutarhatöitä kuten ennenkin. Rasitusta en paljon kestä. Tasaisella kävely nostaa aika ajoin pulssin toiselle sadalle, joten on välillä pysähdyttävä.
Tätäkö se elämä on lopun aikaa?
31263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että sulla on koko ajan flimmeri?

Äänestä
  • Yritin omasta terveyskeskuksesta kysellä lääkityksestäni, joka tekee minut sairaammaksi kuin olenkaan. Mutta en saanut edes puhelinaikaa, joten matkustin lähimpään kaupunkiin yksiltyislääkärille, että saisin alentaa erästä lääkettä. Olipa raskas reissu. Aamupäivisin huimaa niin, etten pyysty kävelemään suoraan enkä jaksa mäkiä lepäämättä. Olken kiukkuinen kuin vastaherätetty karhu. Välillä hengitys on vaikeaa ja ahdistaa mahan kohdalla. Pulssi menee välillä liian alas, tai sykemittari huutaa yli kahtasataa.

    No, nyt on lääkärin lupa puolittaa aamun Dilmin-lääke, joka lienee kaiken pahan alku.

    Kun olen saanut Marevanin pysymään riittävän korkealla kolme viikkoa, niin voidaan yrittää rytminkääntöä. Sairaalalääkärin mukaan saan tehdä puutarhatöitäni normaalisti, mútta eipä noissa lääkkeissä paljon pysty tekemään, kun vähän väliä huimaa, että on pantava päätä alas ja etsittävä tukea. Jos ei olo tuosta korjaudu ihmeen kaupalla, niin ei ole hääppöistä elämä.

    Voi että kiukuttaa, voi että kiukuttaa. Adrenaliinia on mielettömästi veressä tilanteen vuoksi, ja se voi pahentaa asiaa. Mullahan on todettu autonomisen hermoston häiriö. Siinä voi olla todella adrenaliinia paljon veressä. Se kylläkin yrittää estää lääkityksen dumppausta pulssiin ja verenpaineeeseen ja sallia toimintani kuten normaalisti.

    Kysyin, että voinko normaalirytmin palutumista edesauttaa olemalla iisisti, makailemalla. Kuulemma ei, lääkkeet voivat tehdä sen. Mutta jos lääkitys on epäsopiva, niin että oma adrenaliini yrittää taistella vastaan, niin mikähän siinä tapauksessa väsyy ensin.

    ARRRRRGH!!!

    Äänestä

  • Hildeduuri kirjoitti:

    Yritin omasta terveyskeskuksesta kysellä lääkityksestäni, joka tekee minut sairaammaksi kuin olenkaan. Mutta en saanut edes puhelinaikaa, joten matkustin lähimpään kaupunkiin yksiltyislääkärille, että saisin alentaa erästä lääkettä. Olipa raskas reissu. Aamupäivisin huimaa niin, etten pyysty kävelemään suoraan enkä jaksa mäkiä lepäämättä. Olken kiukkuinen kuin vastaherätetty karhu. Välillä hengitys on vaikeaa ja ahdistaa mahan kohdalla. Pulssi menee välillä liian alas, tai sykemittari huutaa yli kahtasataa.

    No, nyt on lääkärin lupa puolittaa aamun Dilmin-lääke, joka lienee kaiken pahan alku.

    Kun olen saanut Marevanin pysymään riittävän korkealla kolme viikkoa, niin voidaan yrittää rytminkääntöä. Sairaalalääkärin mukaan saan tehdä puutarhatöitäni normaalisti, mútta eipä noissa lääkkeissä paljon pysty tekemään, kun vähän väliä huimaa, että on pantava päätä alas ja etsittävä tukea. Jos ei olo tuosta korjaudu ihmeen kaupalla, niin ei ole hääppöistä elämä.

    Voi että kiukuttaa, voi että kiukuttaa. Adrenaliinia on mielettömästi veressä tilanteen vuoksi, ja se voi pahentaa asiaa. Mullahan on todettu autonomisen hermoston häiriö. Siinä voi olla todella adrenaliinia paljon veressä. Se kylläkin yrittää estää lääkityksen dumppausta pulssiin ja verenpaineeeseen ja sallia toimintani kuten normaalisti.

    Kysyin, että voinko normaalirytmin palutumista edesauttaa olemalla iisisti, makailemalla. Kuulemma ei, lääkkeet voivat tehdä sen. Mutta jos lääkitys on epäsopiva, niin että oma adrenaliini yrittää taistella vastaan, niin mikähän siinä tapauksessa väsyy ensin.

    ARRRRRGH!!!

    Äidilläni oli sydänpysähdys kesällä ja hänelläkin on samantapaisia oireita ollut tämän jälkeen: puhdittomuutta, väsymystä, huimausta, vatsakipuja, rintakehän ahdistusta... Lääkäreiden tekemistä kokeista ei ole selvinnyt mitään. Äiti vasta hieman yli viidenkymmenen ja hänestä tuntuu kuin elämä olisi jo ohi...

    Halusin vain sanoa, että ette ole yksin ongelmanne kanssa! Omituista kun jotkut taas tuntuvat pääsevän takaisin normaaliin elämään heti vastaavien tapahtumien jälkeen, kun taas toisilla käy näin.

    Onko kellekään selvinnyt mistä moiset vatsakivut, puhdittomuus, ahdistus jne. johtuvat? Tai tietääkö joku jotakin huippulääkäriä, jonka puoleen kääntyä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hildeduuri kirjoitti:

Minulla on eteisvärinä, joka alkoi reilu viikko sitten. Lääkitys ei oikein auta tai laskee pulssin liian alas. Vatsaan mahalaukun kohdalle koskee. Johtuukohan kipu lääkityksestä: Tenoprin, Dilmin, Digoxin, Marevan. Välillä on niin kuin olisi mielettömästi adrenaliinia veressä, kamala olo. Pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistelusta. Entinen kuntoni on mennyttä, vaikka lääkäri sanoi, että voin tehdä puutarhatöitä kuten ennenkin. Rasitusta en paljon kestä. Tasaisella kävely nostaa aika ajoin pulssin toiselle sadalle, joten on välillä pysähdyttävä.
Tätäkö se elämä on lopun aikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu